RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

RPG Anime Romania

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» Re-Do's
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 16:25:26 Scris de Corelia

» Back from the death
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 16:21:43 Scris de Corelia

» Dream Land
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 16:07:04 Scris de Corelia

» [HP] Checkered
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 15:26:41 Scris de Corelia

» [HP] Crimson Red
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 15:26:00 Scris de Corelia

» [HP] Marigold
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 15:24:03 Scris de Corelia

» Work in Progress
Nou-venit EmptyJoi 27 Apr - 14:10:25 Scris de Corelia

» Ce melodie ascult
Nou-venit EmptyVin 21 Apr - 15:28:14 Scris de Weed Maker

» [FC] Anime și manga
Nou-venit EmptyJoi 12 Ian - 15:57:31 Scris de Xiphion.

Afilieri

Recent Members

See more

    Nou-venit

    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Și la o adică, o să-mi cer scuze din start, căci sunt paralel cu prezentările.

    Mă numesc Darius, 19 ani și mi-a tresărit dorul de a frecventa un forum. Obișnuiam o perioadă să mă uit obsedant la anime-uri, intrând pe mai multe forumuri dedicate acestora (în perioada în care grupurile de pe Facebook nu acoperau tot).
    Să vă fiu sincer, tot un forum de anime am căutat și acum, dar pare-se că nu mai sunt (dedicate complet) iar eu nu sunt bun la RPG, deci nu o să mă vedeți pe acolo, mă găsiți în rest la Cafenea și oriunde putem avea o conversație.
    De plăcut, în continuare anime-urile (dar, spre rușinea mea, găsesc greu unul să-mi mai placă), cinematografia, literatura rusă și câteva puține alte lucruri care nu-mi vin în minte.

    O să-mi cer scuze și de final, căci sunt paralel cu prezentările, dar pot răspunde la întrebări.
    Eloise
    Sex : Altele / Nu dezvălui
    Mesaje : 1710
    Data de inscriere : 13/07/2014
    Eloise
    Moderator
    Bună Darius, bun venit la noi pe forum! ^^

    Nu-ți face griji, nu este nimeni obligat să facă RPG dacă nu vrea. ^^
    Sper să ne cunoaștem mai bine și să legăm o prietenie, o să fiu activă și eu la Cafenea cât și la jocuri ori pe unde apuc. ^^

    Acum să vin cu întrebările. =))

    Care este primul tău Anime ?
    Top 5 Anime-uri preferate ?
    Îți place să citești și Manga ?
    Care sunt Hobby-urile tale ?
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Error a scris:
    Bună Darius, bun venit la noi pe forum! ^^

    Care este primul tău Anime ?
    Top 5 Anime-uri preferate ?
    Îți place să citești și Manga ?
    Care sunt Hobby-urile tale ?

    Salut!
    1.Primul anime este Yu Yu Hakusho, pe care îl văzusem pe Animax, seară de seară (sau era A+?). Canalul s-a închis în mijlocul anime-ului și am fost nevoit să îl termin online.

    2.Nu sunt sigur în ceea ce ține de un top, probabil în fiecare an ti-aș spune altceva, merg totuși pe clasice.

    3.Foarte rar, când e în format fizic, mai mult.

    4.Umh, Photoshop-ul, cititul și înotul.
    Ravic
    Sex : masculin
    Zodiac : Pesti
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 554
    Data de inscriere : 17/06/2019
    Varsta : 25
    Localizare : Giza
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : ???? Giza! misr hibat alnayl.
    Ravic
    Membru
    Salut darius bine ai venit pe forum .
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Bună, Darius, și primul meu anime este tot Yu Yu Hakusho ❤
    Ce cărți îmi recomanzi din literatura rusă? Ador să citesc autori noi, mai ales dacă se pricep să construiască personaje cu intuiție bună și strategii impresionante ^^
    Ședere plăcută pe aici! *w*
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Ravic a scris:
    Salut darius bine ai venit pe forum .

    Salut și ție, Ravic!

    Kago a scris:Bună, Darius, și primul meu anime este tot Yu Yu Hakusho ❤
    Ce cărți îmi recomanzi din literatura rusă? Ador să citesc autori noi, mai ales dacă se pricep să construiască personaje cu intuiție bună și strategii impresionante ^^
    Ședere plăcută pe aici! *w*

    Bună, Kago!
    Din literatura rusă am o slăbiciune pentru Dostoievski: Frații Karamazov, Idiotul, Adolescentul, Jucătorul, Crimă și pedeapsă și Amintiri din casa morților. Astea sunt singurele pe care am apucat să le citesc din penița lui, dar le recomand cu drag.
    Alte optiuni sunt și:
    Tolstoi- „Anna Karenina” și „Război și pace”
    Cehov- „Duelul”

    Mersi și sper să șed mult pe aici!
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Cărțile scrise de Dostoievski le am deja pe listă. Am început cu Crima și pedeapsă, am ajuns la partea a patra și după ce o termin vreau să încep Demonii
    Război și pace este una dintre cărțile preferate ale mamei și o am într-o versiune mai veche, așa că voi încerca să o citesc când am ocazia. Dacă este mult prea uzată cartea, o caut în PDF sau poate cumpăr una nouă, dar văd eu
    De cartea Duelul nu am auzit, dar mă tentează să o cumpăr, probabil este tot o carte din literatura clasică ^^
    Mulțumesc frumos pentru recomandări!

    Cartea ta preferată este una dintre cărțile scrise de Dostoievski sau este alta?
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Kago a scris:Cărțile scrise de Dostoievski le am deja pe listă. Am început cu Crima și pedeapsă, am ajuns la partea a patra și după ce o termin vreau să încep Demonii
    Război și pace este una dintre cărțile preferate ale mamei și o am într-o versiune mai veche, așa că voi încerca să o citesc când am ocazia. Dacă este mult prea uzată cartea, o caut în PDF sau poate cumpăr una nouă, dar văd eu
    De cartea Duelul nu am auzit, dar mă tentează să o cumpăr, probabil este tot o carte din literatura clasică ^^
    Mulțumesc frumos pentru recomandări!

    Cartea ta preferată este una dintre cărțile scrise de Dostoievski sau este alta?

    N-am apucat să pun mâna pe „Demonii” dar și eu sunt curios de ea.
    Da! Preferata mea este „Frații Karamazov”, cu care am și început, din repertoriul lui Dostoievski.
    Mysay
    Sex : feminin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Capra
    Mesaje : 40
    Data de inscriere : 15/08/2019
    Varsta : 20
    Localizare : << intr-un carusel cu vise >>
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : << visatul >>
    Mysay
    Membru
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro/ 
    << saluuuttt 😍😍😍 bine ai venit, distractie placuta si sat-i faci multi prieteni 😊😊😊 >>
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Yobichon a scris:
    Kago a scris:Cărțile scrise de Dostoievski le am deja pe listă. Am început cu Crima și pedeapsă, am ajuns la partea a patra și după ce o termin vreau să încep Demonii
    Război și pace este una dintre cărțile preferate ale mamei și o am într-o versiune mai veche, așa că voi încerca să o citesc când am ocazia. Dacă este mult prea uzată cartea, o caut în PDF sau poate cumpăr una nouă, dar văd eu
    De cartea Duelul nu am auzit, dar mă tentează să o cumpăr, probabil este tot o carte din literatura clasică ^^
    Mulțumesc frumos pentru recomandări!

    Cartea ta preferată este una dintre cărțile scrise de Dostoievski sau este alta?

    N-am apucat să pun mâna pe „Demonii” dar și eu sunt curios de ea.
    Da! Preferata mea este „Frații Karamazov”, cu care am și început, din repertoriul lui Dostoievski.
    Te anunț atunci cum mi s-a părut cartea, dar dacă apuci cumva să o citești înaintea mea, să-mi spui neapărat ce părere ți-a lăsat!

    Și haha, ce te-am nimerit! ^^
    Eu o ador foarte mult pe Agatha Christie. Ai apucat să citești ceva de la ea?
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Kago a scris:
    Te anunț atunci cum mi s-a părut cartea, dar dacă apuci cumva să o citești înaintea mea, să-mi spui neapărat ce părere ți-a lăsat!

    Și haha, ce te-am nimerit! ^^
    Eu o ador foarte mult pe Agatha Christie. Ai apucat să citești ceva de la ea?

    Crima din Orient Express, care mi-a plăcut, mai ales că voiam neapărat ceva criminalistic.
    Am pe listă și Infernul crimelor tăinuite, tot din repertoriul ei.
    Până atunci, vreau să-mi fac timp pentru Shogun, că mi-a tot fost recomandată. Asemeni și cu Winnetou.

    Tot legat de Agatha Christie, mulți prieteni mi-au spus de „Ucigașul ABC”. Ai citit-o? Să o strecor pe listă?
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Yobichon a scris:
    Kago a scris:
    Te anunț atunci cum mi s-a părut cartea, dar dacă apuci cumva să o citești înaintea mea, să-mi spui neapărat ce părere ți-a lăsat!

    Și haha, ce te-am nimerit! ^^
    Eu o ador foarte mult pe Agatha Christie. Ai apucat să citești ceva de la ea?

    Crima din Orient Express, care mi-a plăcut, mai ales că voiam neapărat ceva criminalistic.
    Am pe listă și Infernul crimelor tăinuite, tot din repertoriul ei.
    Până atunci, vreau să-mi fac timp pentru Shogun, că mi-a tot fost recomandată. Asemeni și cu Winnetou.

    Tot legat de Agatha Christie, mulți prieteni mi-au spus de „Ucigașul ABC”. Ai citit-o? Să o strecor pe listă?
    Shogun aș vrea și eu să citesc... Am o groază de cărți pe listă, dar de multe ori nu am timp și când am timp, se întâmplă să fiu o leneșă din când în când =)))

    Daaa, neapărat să o citești. O am și în PDF, dacă îți place să citești în format digital. Este una din top 10 cele mai bune cărți scrise de ea!
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Hullo, Darius so bine ai venit!

    Ce personaj/arc iti place din Yu Yu Hakusho si de ce?
    Care sunt trupele/artistii tai preferati?
    Aaaa, un mini avertisment cand vine vorba de Shogun, nu am citit cartea, deci nu pot sa zic nimic de calitatea ei literara. DAR! Ia ce scrie acolo cu scepticism. Autorii straini nu prea pot reda cu acuratete cultura japoneza, mai alesin mare parte din perioada inclusa in carte Japonia a avut granitele inchise.
    Sper totus sa fie o experienta placuta cartea si daca dupa esti interat si de autori japonezi spune-mi si iti recomand cu placere ^^
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Kago a scris:

    Daaa, neapărat să o citești. O am și în PDF, dacă îți place să citești în format digital. Este una din top 10 cele mai bune cărți scrise de ea!

    Atunci o s-o strecor, scriitoarea este una dintre preferatele maică-mii.

    Rainy Rose a scris:Hullo, Darius so bine ai venit!

    Ce personaj/arc iti place din Yu Yu Hakusho si de ce?
    Care sunt trupele/artistii tai preferati?
    Aaaa, un mini avertisment cand vine vorba de Shogun, nu am citit cartea, deci nu pot sa zic nimic de calitatea ei literara. DAR! Ia ce scrie acolo cu scepticism. Autorii straini nu prea pot reda cu acuratete cultura japoneza, mai alesin mare parte din perioada inclusa in carte Japonia a avut granitele inchise.
    Sper totus sa fie o experienta placuta cartea si daca dupa esti interat si de autori japonezi spune-mi si iti recomand cu placere ^^

    Hello, hello!

    Hiei era personajul meu preferat din Yu Yu Hakusho. Privind tipologia asta de tip posac, arogant și totuși cool, eram uimit. Nu mai știu exact numele arc-ului, dar era vorba de un campionat de lupte în ring pe echipe. Mi-a plăcut tot datorită copilăriei, anume faptului că nu văzusem astfel de lupte animate până atunci.

    Nu am trupe sau artiști preferați, îmi diversific muzica foarte mult și des, fiind totuși digerabilă. Acum ascult mai mult remix-uri lo-fi.

    Cu privire la Shogun, nu știu la ce să mă aștept, mi-a fost foarte recomandată și am evitat complet orice fel de spoiler. Daca ar fi să o citesc, nu ar fi neapărat să aflu despre Japonia, cât să mai aflu o poveste.
    Mi-ar plăcea să aflu câteva recomandări, da!
    Weed Maker
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Dragon
    Mesaje : 956
    Data de inscriere : 10/02/2015
    Varsta : 35
    Localizare : Mordor
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : draw
    Weed Maker
    Membru
    http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/ 
    bun venit in ghilda!
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru


    Hello, hello!

    Hiei era personajul meu preferat din Yu Yu Hakusho. Privind tipologia asta de tip posac, arogant și totuși cool, eram uimit. Nu mai știu exact numele arc-ului, dar era vorba de un campionat de lupte în ring pe echipe. Mi-a plăcut tot datorită copilăriei, anume faptului că nu văzusem astfel de lupte animate până atunci.

    Nu am trupe sau artiști preferați, îmi diversific muzica foarte mult și des, fiind totuși digerabilă. Acum ascult mai mult remix-uri lo-fi.

    Cu privire la Shogun, nu știu la ce să mă aștept, mi-a fost foarte recomandată și am evitat complet orice fel de spoiler. Daca ar fi să o citesc, nu ar fi neapărat să aflu despre Japonia, cât să mai aflu o poveste.
    Mi-ar plăcea să aflu câteva recomandări, da!

    Ayyyy Hiei is amazing. E bine construit ca antagonist si, desi uneori nu pare evident, personalitatea lui e destul de nuantata. Cred ca te referi la Dark Tournament care are lupte foarte interesante de altfel si inamici pe care nu vreaus a ii mai vad ever! *glares at Karasu and slimy Toguro*

    Din punctul meu de vedere atunci cand e vorba de romane istorice, fictiune reala nu fantasy, involutar inmagazineri si informatii despre cultura rezentata in carte, nu dor povestea. De asta ziceam sa ai grija ^^. Dar mna, asta o fi tendita mea de analiza si desicat firul in patru :)) ca de altfel si eu ador sa gasesti povesti noi. Sper sa fie o experienta placuta Shogun.

    Nu stiu cat de usor vor fi de gasit urmatoarele carti, caci pe unele le-am imprumutte de la alte persoane:
    Mori Ogai - aproape tot ce scrie el, exceptand ultimele cateva romane pentru ca devine foarte concentrat pe fapte si date si nu prea mult pe poveste. Eu am inceput cu Vita Sexualis - a scrisoare filozofica ( usor de inteles) de la narator catre fiul sau in care ii explica primele lui tangente cu sexul si ce inseamna. Interesanta mai e si Dansatoarea care e romance combinat cu lupta interna cu privire la simtul de datorie si onoare.
    Kenzaburo Ooe - O Experienta Personala - tulburarile unui proaspat tata, cam cu dor de duca, pus in fata faptului ca fiul sau este nascut cu o malformatie pe creier si e posibil sa nu traiasca. Este autobiografica din ce stiu.
    17 - povestea unui pusti cu idei revolutionare
    Mineko Iwasaki - Adevarat Viata de Gheisa - Roman autobiografic scris ca reaspuns la, si pentru a corecta erorile din Memoriile unei Gheise
    Fiica Negustorului de Sake - antologie de povesti politiste scrise de Kidō Okamoto
    LightSpark090
    Sex : feminin
    Zodiac : Rac
    Zodiac chinezesc : Dragon
    Mesaje : 1292
    Data de inscriere : 11/08/2017
    Varsta : 23
    Localizare : Sub dulap
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Căutând sensul vieții
    LightSpark090
    Membru
    Am venit si eu tarziu pe aici, oups!

    Buuuuuuuuuuuna! Bine ai venit pe la noi, sper sa te simti bine ^^
    Miss Joke
    Sex : feminin
    Zodiac : Rac
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 101
    Data de inscriere : 26/06/2017
    Varsta : 24
    Localizare : Tumblr
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Drawing, editting, writting, animanga, TV series etc.
    Miss Joke
    Moderator
    http://kmuiyato.tumblr.com/ 
    Buna, Darius! Cu intarziere iti urez bun venit pe forum si sper sa te simti bine in aceasta comunitate ^^
    Ca tot ai mentionat de anime: eu sunt moderatoarea care se ocupa cu sectiunea aceea, asa ca daca ai nelamuriri sau sugestii, imi poti trimite oricand un mesaj in privat.
    Si oh, ce dragut! La mine primul anime a fost Inuyasha, vazut tot pe Animax pe vremea cand se chema A+. Am vazut tot atunci si Yu Yu Hakusho si nu mai tin minte multe, dar imi amintesc perfect ca imi placeau Hiei si Kurama foarte mult.
    Eu nu sunt prea buna la capitolul intrebari, asa ca o sa spun pas, insa, sper sa ne cunoastem mai bine in viitorul apropiat. ^^
    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    Buna Darius ^^ Bun venit alaturi de noi! Sper sa iti placa aici si sa te distrezi.

    Si la mine tot Yu Yu Hakusho a fost primul anime vazut tot pe Animax, dar eu sunt fana Kurama. Si mie mia placut cel mai mult acel arc pentru ca a fost foarte interesant si imi placeau luptele.
    De Winnetou am auzit si eu, e una din cartile preferate ale tatei si mi se pare ca si are 1 sau 2 volume in biblioteca, dar inca nu l-am citit. Eu sunt mai pe genul romance sau cartile care cuprind apocalipse cum e seria Labirintul sau Al 5-lea val.
    Sakumo
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 16
    Data de inscriere : 08/09/2020
    Varsta : 26
    Localizare : Wonderland
    Sakumo
    Moderator global
    https://spectrulrealitatii.forumgratuit.ro/ 
    Dacă îți recunosc username-ul bine, noi am fost colegi pe un forum de anime dedicat, care a murit de ceva vreme, unde erai moderator. Dacă ești cumva tu, te salută Devil Angel.
    Yobichon
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Pisica
    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 17/08/2019
    Varsta : 24
    Yobichon
    Membru
    Sakumo a scris:Dacă îți recunosc username-ul bine, noi am fost colegi pe un forum de anime dedicat, care a murit de ceva vreme, unde erai moderator. Dacă ești cumva tu, te salută Devil Angel.

    Ooo! Da, într-adevăr! Am cutreierat pe multe, tot pe-atât s-au dus dintre ele. Te salut!
    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    Speram si noi sa ramanem pe linia de plutire.
    Multi se duc mai mult pe rețelele de socializare si forumurile nu mai prezintă asa interes pentru ei.
    Weed Maker
    Sex : masculin
    Zodiac : Scorpion
    Zodiac chinezesc : Dragon
    Mesaje : 956
    Data de inscriere : 10/02/2015
    Varsta : 35
    Localizare : Mordor
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : draw
    Weed Maker
    Membru
    http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/ 
    Bine ai venit alaturi de noi @Yobichon!
    Continut sponsorizat
      Data/ora curentă este: Vin 19 Apr - 9:17:37