RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

RPG Anime Romania

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» Re-Do's
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 16:25:26 Scris de Corelia

» Back from the death
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 16:21:43 Scris de Corelia

» Dream Land
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 16:07:04 Scris de Corelia

» [HP] Checkered
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 15:26:41 Scris de Corelia

» [HP] Crimson Red
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 15:26:00 Scris de Corelia

» [HP] Marigold
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 15:24:03 Scris de Corelia

» Work in Progress
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 27 Apr - 14:10:25 Scris de Corelia

» Ce melodie ascult
Care este cartea voastră preferată? EmptyVin 21 Apr - 15:28:14 Scris de Weed Maker

» [FC] Anime și manga
Care este cartea voastră preferată? EmptyJoi 12 Ian - 15:57:31 Scris de Xiphion.

Afilieri

Recent Members

See more

    Care este cartea voastră preferată?

    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    După cum sugerează titlul, în acest subiect ne vom prezenta cartea sau cărțile noastre preferate.
    A mea este „Un motan pe nume Bob” - James Bowen. Continuarea este „Lumea văzută de Bob”.
    Cartea aceasta constituie biografia unui bărbat în vârstă de 30 și ceva de ani care a ajuns de tânăr pe străzi. La începutul cărții ni se povestește și asta, și faptul că trăiește într-un apartament oferit de o așa-zisă asociație care se ocupă de oamenii ce ajung pe străzi și le ia o chirie destul de mică, poate chiar extrem de mică.
    În timp ce James se afla la apartamentul fostei iubite, observă un motan portocaliu și jigărit sub scările blocului. Timp de câteva zile nu prea îi acordă atenție, asta până când bagă de seamă că motanul este rănit și decide să aibă grijă de el până când îi găsește stăpânul.
    Pe parcurs își dă seama că motanul este unul de pe străzi și că se poate să nu fi avut niciodată un stăpân, așa că, într-un final, decide să-l păstreze. Din acel moment începe mica aventură a celor doi (James și Bob), iar viața bărbatului ajunge să se schimbe - de la un consumator de droguri în recuperare devine un om care ia viața în serios, își caută o slujbă și face tot posibilul ca lui Bob să-i fie cât mai bine alături de el, chiar dacă de multe ori nu are bani nici pentru pâinea lui, depune mult efort și nu-l lasă niciodată pe Bob să moară de foame.
    Este o carte pe care o recomand tuturor, cu toate că nu are un stil pompos. E plăcută și ne va învăța pe fiecare cât de importantă e viața pe care o avem. De asemenea, ne va învăța și să fim mai buni și că nu putem trece peste un impas decât cu ajutorul altora, indiferent dacă e vorba de oameni sau animale.
    Kyuu
    Sex : feminin
    Zodiac : Leu
    Zodiac chinezesc : Sarpe
    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 04/08/2017
    Varsta : 22
    Localizare : Sho p-acolo
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Rpg, writing
    Kyuu
    Membru
    "Interesantii", de Meg Wolitzer. In carte este relatata prietenia dintre sase personaje: Jules, Ethan, Jonah, Cathy, Goodman si Ash, cei din urma fiind frati.
    Dupa moartea tatalui ei, Jules este trimisa intr-o tabara de tinere talente. Aici, ea se imprieteneste cu personajele mentionate mai sus. Cei sase isi formeaza un grup exclusivist numit "Interesantii". Actiunea incepe pe data de 9 august 1974 (data in care Richard Nixon isi da demisia), iar pe parcursul cartii este relatata viata personajelor, de la stadiul de adolescenti pana la varsta a treia a acestora. Sunt abordate subiecte de tot felul, de la politica pana la boli de transmitere sexuala.
    Farmecul acestei carti este relatarea vietii personajelor. Simti cum intri in viata lor privata neobservat, asisti la fiecare moment de bucurie al acestora sau la tragediile care ii vor marca. Umorul este nelipsit, fiecare personaj avand un stil al umorului propriu.
    Rogue
    Sex : feminin
    Zodiac : Fecioara
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 1520
    Data de inscriere : 29/06/2019
    Varsta : 29
    Localizare : Eichen House ♚
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : torture ☬
    Rogue
    Banat
    https://polarisdream.jcink.net/index.php? 
    Nu o să fiu ipocriză să spun că mă omor cu "cititul" , sunt o mare fană, am o grămadă de cărţi, nu e adevărat. Sunt o maare lepră. Mi-a plăcut mult o carte cu Egiptul Antic cu numele de "Ramses Fiul Luminii". Pe aceea am catalagat-o mereu ca fiind preferată. Iar când eram mică rău şi apăruse nebunia cu Twilight le aveam si citisem pe toate. Din lectura pentru BAC Chiar mi-a plăcut Enigma Otiliei. În rest... nu... poate oi fi eu superficială sau nu ştiu ce cuvânt să folosesc, dar nu am răbdare deloc să citesc poveşti cu ţărani gen Moromeţii. Ion... nu îmi plac, idk, they are not in my style.
    Continut sponsorizat
      Data/ora curentă este: Lun 6 Mai - 20:26:06