RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

RPG Anime Romania

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» Re-Do's
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 16:25:26 Scris de Corelia

» Back from the death
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 16:21:43 Scris de Corelia

» Dream Land
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 16:07:04 Scris de Corelia

» [HP] Checkered
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 15:26:41 Scris de Corelia

» [HP] Crimson Red
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 15:26:00 Scris de Corelia

» [HP] Marigold
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 15:24:03 Scris de Corelia

» Work in Progress
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 27 Apr - 14:10:25 Scris de Corelia

» Ce melodie ascult
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyVin 21 Apr - 15:28:14 Scris de Weed Maker

» [FC] Anime și manga
Asa am nascut eu prin cezariana EmptyJoi 12 Ian - 15:57:31 Scris de Xiphion.

Afilieri

Recent Members

See more

    Asa am nascut eu prin cezariana

    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    Cum toate trecem prin asta la un moment dat in viata m-am decis sa impartasesc cu voi experienta mea cu nasterea prin cezariana.
    Tin minte si acum cat de nerabdatoare si speriata eram pana sa nasc, mai ales ca depasisem termenul si inca nu se vedeau semne ca as intra in travaliu, iar burta era tot mai mare si mai grea.
    In saptamana in care am nascut am fost la control pentru a vedea daca se vad semne ca m-as apropia de travaliu, dar nu se vedeau. Atunci doctorul mi-a spus sa vin Vinerea in spital pentru a incerca sa provoace el travaliul caci eram deja aproape in a 42-a saptamana de sarcina si placenta era imbatranita, dar mi-a spus si ca nu poate forta caci, daca ar fi fost nevoie de cezariana de urgenta, doctorul anesteziolog era in concediu.
    Cum pana Vinerea nu s-a intamplat nimic, dimineata la ora 8 am mers la spital. Acolo mi-au facut o clisma si o injectie si a inceput asteptarea. Pe la ora 15, cum nu se intamplase nimic, doctorul m-a lasat sa plec acasa pentru ca nu stateam nici departe de spital si pentru ca in noaptea aceea avea sa fie de garda.
    Restul zilei a fost normal. Tocmai pe la ora 2 noaptea m-am trezit cu crampe, dar, initial am crezut ca sunt contractii false de care mai avusesem parte. Tocmai pe la ora 4 am decis ca ar fi cazul sa merg la spital caci contractiile se repetau la interval fix si incepusera sa devina mai intense. L-am trezit pe sotul meu si am mers sa ma pregatesc pentru a merge la spital. Cand eram aproape gata de plecare, pe la 4:45, am simtit un lichid cald scurganduse pe pulpe in jos si am realizat ca tocmai mi se rupsese apa. Atunci am fost sigura ca era chiar travaliul mult asteptat.
    Cand am ajuns la spital am fost internata, dar doctorul mi-a spus ca la ora 8 el iese din garda si, in urma controlului, nu eram dilatata asa ca nu se arata ca as fi avut sa nasc pana atunci si, cum nu mai era alt doctor ginecolog in spital, a fost nevoit sa ma trimita cu salvarea la maternitatea din Rm. Valcea.
    Ajunsa la maternitate am fost internata apoi am fost dusa in sala de travaliu unde am stat pana la ora 17. In acest timp mi-au fost puse 2 perfuzii iar durerile s-au intensificat. Am avit contractii tot mai puternice si tot mai dese pana cand a aparut si acel impuls de a impinge. Chiar daca ma dilatasem si impinsesem mai bine de 40 de minute, nu se vedea niciun semn ca bebelusa ar fi dat sa iese. Pana la urma, ajungand sa fiu epuizata complet, am ajuns in stadiul in care si contractiile se rarisera asa ca doctora care era atunci de garda a decis ca este nevoie sa imi faca cezariana de urgenta.
    La ora 17 am fost bagata in sala de operatii si mi s-a facut anestezia, iar la ora 17:25 s-a nascut fetita mea.
    Nu stiu cate femei povestesc de experienta nasterii prin cezariana, dar eu imi aduc aminte ca, dupa ce efectul anesteziei se instalase si nu imi mai puteam simti sau misca picioarele, dupa ce am fost taiata, am simtit cum efectiv au umblat si au apasat pentru a o scoate pe ea afara. Nu a durut, dar a fost o senzatie ciudata.
    Dupa ce au luat-o pe ea din incapere mi-au bagat un gaz sau ceva care m-a adormit si m-am trezit pe la ora 23 in salonul de terapie intensiva.
    Aceasta este povestea mea legata de nastere ^^
    Elize
    Sex : feminin
    Zodiac : Taur
    Zodiac chinezesc : Tigru
    Mesaje : 1643
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 25
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : #rpg #yaoi #fanfic #sushi #greenhair
    Elize
    Moderator
    Asa am nascut eu prin cezariana D7dn6r3-f706bf3f-748d-4773-acce-f8ad0a27f11b.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzVmNmY0ODE4LWYyZGYtNDIxOC1iMjEyLWMyZjUyZjMwN2IxZlwvZDdkbjZyMy1mNzA2YmYzZi03NDhkLTQ3NzMtYWNjZS1mOGFkMGEyN2YxMWIucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0Asa am nascut eu prin cezariana D9y064k-ad782950-770c-4bcf-88e0-ae832192c859.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcL2Y0YjBiODNiLTQ4ZDktNGFjYS1hNDRhLTMxNWE1M2YyN2YwN1wvZDl5MDY0ay1hZDc4Mjk1MC03NzBjLTRiY2YtODhlMC1hZTgzMjE5MmM4NTkucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0Asa am nascut eu prin cezariana D7dawdg-23b274cb-273f-4cfa-97a6-1c5ffed053dc.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzVmNmY0ODE4LWYyZGYtNDIxOC1iMjEyLWMyZjUyZjMwN2IxZlwvZDdkYXdkZy0yM2IyNzRjYi0yNzNmLTRjZmEtOTdhNi0xYzVmZmVkMDUzZGMucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0
    Bună, Sarah!
    Mulțumim că ne-ai împărtășit și nouă din experiența ta. Cu siguranță a fost ceva nou și probabil ai rămas și tu cu ceva mind blown de pe urma acestei experiențe, dar sunt sigură că a devenit sau va deveni o amintire plăcută cândva.
    Să-ți trăiască fetița, să fiți sănătoase și fericite amândouă! <3

    Asa am nascut eu prin cezariana Datjh95-3ad89f7a-49ed-4c5f-ae02-8cb5f8c29be2.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzdkZDIyNjc1LWE5MGEtNDJjZS1hMzlkLWFhYzVkOTc3YmNhY1wvZGF0amg5NS0zYWQ4OWY3YS00OWVkLTRjNWYtYWUwMi04Y2I1ZjhjMjliZTIucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0Asa am nascut eu prin cezariana D9vxx16-b2324c0c-7a13-4fed-bccb-f24b0d39f5e2.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcL2Y0YjBiODNiLTQ4ZDktNGFjYS1hNDRhLTMxNWE1M2YyN2YwN1wvZDl2eHgxNi1iMjMyNGMwYy03YTEzLTRmZWQtYmNjYi1mMjRiMGQzOWY1ZTIucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0Asa am nascut eu prin cezariana D8oz0oi-51fdb956-78cd-44b9-9f54-03a979f96ab8.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzUxYmRkOTE2LWM5ZjUtNDE1Yi1hNjViLWZkOWFhM2Q3MTJkNFwvZDhvejBvaS01MWZkYjk1Ni03OGNkLTQ0YjktOWY1NC0wM2E5NzlmOTZhYjgucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0
    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    Multumimi ^^
    Fiecare bastere in sine e o experienta unica si nu se stie niciodata cand o sa ajungem fiecare sa traim aceasta experienta, indiferent ca suntem femei sau barbati.
    Pentru barbatumeo a fost un joc al rabdarii stand si asteptand nestiind exact ce se intampla caci nu il lasau sa intre, spre deosebire de alte tari unde au voie 2 membri ai familiei sa asiste indiferent de tipul nasterii.
    Eloise
    Sex : Altele / Nu dezvălui
    Mesaje : 1710
    Data de inscriere : 13/07/2014
    Eloise
    Moderator
    Wow, asta de poveste.
    Mulțumim pentru împărtășirea nașterii tale cu noi, știu că nu este ceva ușor, până la urmă orice femeie, oricât de mult încearcă să spună că nu este așa dureros sau că nu îi este teamă, este imposibil, mai ales la prima naștere, la cezariană cred că este puțin mai diferit, de la caz la caz.
    Mă bucur că tu și micuța ta sunteți bine și sănătoase. ^^
    LightSpark090
    Sex : feminin
    Zodiac : Rac
    Zodiac chinezesc : Dragon
    Mesaje : 1292
    Data de inscriere : 11/08/2017
    Varsta : 23
    Localizare : Sub dulap
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Căutând sensul vieții
    LightSpark090
    Membru
    Wow, ok, chiar nu am mai auzit persoane sa-mi povesteasca de asa ceva. Adica, stiu ca mama m-a nascut si pe mine si pe frate-miu prin cezariana, dar nu am intrebat niciodata de detalii. Multumesc ca ai impartasit aceasta istorie a ta ^^
    Eloise
    Sex : Altele / Nu dezvălui
    Mesaje : 1710
    Data de inscriere : 13/07/2014
    Eloise
    Moderator
    Sincer, doar motivul că trebuie și născut acel copil îmi dă fiori.
    Îmi este frică și de cezariană și de nașterea normală, mama m-a născut normal pe mine dar nu știu dacă eu aș scăpa de frică când o să ajung în acel moment. =))
    Fricoasă sunt dar urăsc durerea! T^T
    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    De nastere mi-a fost si mie frica din clipa in care am aflat ca sunt insarcinata, dar, vorba aja, curaj gaina ca te tai. Cand au inceput durerile eram si speriata, pentru ca stiam ca o sa fie mult mai rele, dar eram si incantata ca aveam sa imi vad puisorul si o sa il pot tine in brate.
    Continut sponsorizat
      Data/ora curentă este: Sam 27 Apr - 5:37:25