RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RPG Anime Romania

O lume fantastica unde personajele prind viata.

RPG Anime Romania

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ultimele subiecte

» Re-Do's
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 16:25:26 Scris de Corelia

» Back from the death
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 16:21:43 Scris de Corelia

» Dream Land
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 16:07:04 Scris de Corelia

» [HP] Checkered
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 15:26:41 Scris de Corelia

» [HP] Crimson Red
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 15:26:00 Scris de Corelia

» [HP] Marigold
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 15:24:03 Scris de Corelia

» Work in Progress
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 27 Apr - 14:10:25 Scris de Corelia

» Ce melodie ascult
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyVin 21 Apr - 15:28:14 Scris de Weed Maker

» [FC] Anime și manga
[FC] Șoricei de bibliotecă EmptyJoi 12 Ian - 15:57:31 Scris de Xiphion.

Afilieri

Recent Members

See more

    [FC] Șoricei de bibliotecă

    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 

    După cum sugerează titlul, acesta este un fanclub dedicat persoanelor care iubesc lectura. În acest fanclub voi posta atât informații despre diverși autori, cât și cărți în format PDF pentru persoanele cărora le place să citească în format electronic. De asemenea, dacă există doritori, am putea să ne împrumutăm/oferim cărți cadou prin poștă, dar asta vom discuta pe parcurs.

    [FC] Șoricei de bibliotecă Books

    ~~~~~

    Ca la orice fanclub, vom completa toți o fișă de înscriere:
    x Prenume:
    x Vârstă:
    x Cartea preferată (sau cărțile):
    x Prima carte citită/preferată:
    x Vârsta de la care sunteți pasionați pentru lectură:
    x Autori favoriți:
    x Genuri favorite:
    x Librării de la care vă place să achiziționați cărți:

    Fișa mea de înscriere:
    x Prenume: Ana-Maria.
    x Vârstă: 21 de ani (1997).
    x Cartea preferată (sau cărțile): „Gândește-te la un număr”, de John Verdon; „Lumea văzută de Bob”, de James Bowen; „Un bărbat pe nume Ove”, de Fredrik Backman; „Misterul crimei fără cadavru”, de Agatha Christie (+ alte cărți de la ea) și „Hipotermie”, de Arnaldur Indridason.
    x Prima carte citită/preferată: Când eram mai mică, mama îmi citea tot felul de basme, dar prima carte pe care am citit-o de una singură, dacă nu mă înșel, este „Castelul din Carpați”, de Jules Verne.
    x Vârsta de la care sunteți pasionați pentru lectură: Hm... asta îmi dă de gândit, cam din generală am început să citesc destul de mult, însă doar prin clasa a X-a am descoperit pasiunea asta pentru lectură, cu ajutorul cărții „Cu ochii minții”, scrisă de Hakan Nesser (pe care am uitat să o menționez la cărțile mele favorite).
    x Autori favoriți: Hakan Nesser,  Agatha Christie, Frederik Backman, Igor Bergler, Jules Verne, Fyodor Dostoyevsky.
    x Genuri favorite: Crime, fantasy, aventură, romance, dramă, acțiune, SF.
    x Librării de la care vă place să achiziționați cărți: Acum ceva timp îmi plăcea să cumpăr cărți de la Cartepedia, însă am început să comand mai mult de pe Elefant, pentru că au multe reduceri, plus puncte de livrare de la care îmi pot lua comanda. De asemenea, am mai cumpărat cărți și de la Diverta, Cărturești și Humanitas.

    Have fun! Astept cât mai mulți membri în club!

    ~~~~~

    Edit: Până când se va înscrie cineva, am să vin și cu prima carte în format PDF.
    Banda celor șase ciori
    Autor: Leigh Bardugo.
    Descriere: Șase proscriși periculoși. O misiune imposibilă.
    Ketterdam: un centru înfloritor al comerțului internațional, unde poți găsi orice dacă ești dispus să plătești prețul – și nimeni nu o știe mai bine decât Kaz Brekker, un hoț de geniu. Lui Kaz i se propune să dea o lovitură extrem de periculoasă, care l-ar putea face putred de bogat. Dar nu poate să acționeze de unul singur…
    Așa că iată care este banda lui:
    - Un condamnat însetat de răzbunare.
    - Un trăgător împătimit de jocurile de noroc.
    - Un fugar cu un trecut privilegiat.
    - O spioană poreclită Fantoma.
    - O Sfâșie-Inimi care își foloșește puterea ca să supraviețuiască într-un cartier rău famat.
    - Un hoț cu darul evadărilor imposibile.
    Kaz și echipa lui sunt singurii care pot împiedica distrugerea întregii lumi – dacă nu se ucid mai întâi între ei.


    Ultima editare efectuata de catre Kago in Lun 8 Iul - 16:16:35, editata de 3 ori
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Fisa de inscriere:
    x Prenume: Gloria
    x Vârstă: 25
    x Cartea preferată (sau cărțile): Watership Down de Richard Adams, Harry Potter si Prizonierul din Azkaban de J.K. Rowling, duologia Six of Crows de Leigh Bardugo, Vicious de V.E. Schwab, Toate Panzele Sus de Radu Tudoran, Elantris de Brandon Sanderson, Hotul de Carti de Markus Zusak, The Song of Achillies de Madeline Miller, All Out: The No-Longer-Secret Stories of Queer Teens throughout the Ages antologie editata de Saundra Mitchell
    x Prima carte citită/preferată: Vrajitorul din Oz, i-am innebunit pe ai mei sa mi-o citeasca cand eram mica. Acum am toata seria si e ditamai namiloiul de carte inca nu m-am atins de ea
    x Vârsta de la care sunteți pasionați pentru lectură: Aaaa cred ca 11 sau 12 ani, dar nu sunt sigura
    x Autori favoriți: Brandon Sanderson, Rick Riordan (desi am cateva probleme cu felul in care interpreteaza el mitologia), Mori Ogai, Jo Nesbo, Leigh Bardugo, V.E. Schwab, Stephen King,
    x Genuri favorite: Fantasy, mistery/thriller, crime, LGBTQ+ fiction
    x Librării de la care vă place să achiziționați cărți: Vanez reducerile de pe Okian.ro sau mai merg la Antic Ex Libris din cand in cand

    ______

    Am citit Six of Crows urasc cum e titlul tradus in romana asa ca refuz sa il folosesc acu vreo 2 sau 3 ani cred si mi-a placut mult! Leigh si-a construit foarte bine personajele si evenimentele si m-a incantat atentia pe care i-a acordat-o lui Kaz. Astfel de personaje sunt foarte greu de construit.

    Cum nu ma dau in vant dupa YA si aici as fi vrut ca personajele sa fie putin mai in varsta, macar vreo 2 sau 3 ani. Desi la unele dintre ele varsa se potrivea bine cu povestea, la altele ar fi mers un an sau doi in plus.

    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Rainy Rose a scris:
    Fisa de inscriere:
    x Prenume: Gloria
    x Vârstă: 25
    x Cartea preferată (sau cărțile): Watership Down de Richard Adams, Harry Potter si Prizonierul din Azkaban de J.K. Rowling, duologia Six of Crows de Leigh Bardugo, Vicious de V.E. Schwab, Toate Panzele Sus de Radu Tudoran, Elantris de Brandon Sanderson, Hotul de Carti de Markus Zusak, The Song of Achillies de Madeline Miller, All Out: The No-Longer-Secret Stories of Queer Teens throughout the Ages antologie editata de Saundra Mitchell
    x Prima carte citită/preferată: Vrajitorul din Oz, i-am innebunit pe ai mei sa mi-o citeasca cand eram mica. Acum am toata seria si e ditamai namiloiul de carte inca nu m-am atins de ea
    x Vârsta de la care sunteți pasionați pentru lectură: Aaaa cred ca 11 sau 12 ani, dar nu sunt sigura
    x Autori favoriți: Brandon Sanderson, Rick Riordan (desi am cateva probleme cu felul in care interpreteaza el mitologia), Mori Ogai, Jo Nesbo, Leigh Bardugo, V.E. Schwab, Stephen King,
    x Genuri favorite: Fantasy, mistery/thriller, crime, LGBTQ+ fiction
    x Librării de la care vă place să achiziționați cărți: Vanez reducerile de pe Okian.ro sau mai merg la Antic Ex Libris din cand in cand

    ______

    Am citit Six of Crows urasc cum e titlul tradus in romana asa ca refuz sa il folosesc acu vreo 2 sau 3 ani cred si mi-a placut mult! Leigh si-a construit foarte bine personajele si evenimentele si m-a incantat atentia pe care i-a acordat-o lui Kaz. Astfel de personaje sunt foarte greu de construit.

    Cum nu ma dau in vant dupa YA si aici as fi vrut ca personajele sa fie putin mai in varsta, macar vreo 2 sau 3 ani. Desi la unele dintre ele varsa se potrivea bine cu povestea, la altele ar fi mers un an sau doi in plus.

    Bine ai venit în club! Dacă dorești să coordonezi fanclubul cât sunt eu offline, te voi lăsa cu drag.

    De altfel, voi da această șansă oricui vrea. Puteți posta și cărți în format PDF, dacă doriți. Atât în română, cât și în engleză.
    Și dacă aveți propuneri și așa mai departe, nu ezitați să scrieți. ^^

    M-am gândit să mai vin cu o carte, de data aceasta cu cartea:
    În sălbăticie
    Autor: Jon Krakauer.
    Descriere: Povestea emoţionantă a morţii tânărului Chris McCandless în sălbăticia Alaskăi în 1992 stârneşte reacţii intense în societatea americană. Jon Krakauer, colaborator al revistei Outside, publică un articol pe această temă, impresionat de asemănarea dintre povestea tânărului şi propriile lui experienţe, dar şi ale altora dinaintea lor. După o minuţioasă cercetare, Krakauer scrie În sălbăticie, refăcând traseul lui McCandless, urmărindu-l pas cu pas, stând de vorbă cu oamenii pe care acesta i-a cunoscut în ultimii doi ani de viaţă. Cartea reconstituie puzzle-ul complicat al motivaţiei care l-a condus către un sfârşit tragic. Krakauer trasează o serie de paralele între destinul lui McCandless şi al altor tineri, purtaţi, înaintea lui, de aceleaşi idealuri, tineri dispăruţi fără urmă, înghiţiţi de abisul sălbăticiei. Autorul ajunge la concluzia că atracţia exercitată de teritoriile virgine asupra spiritului american este extraordinar de puternică. Chemării instinctive i se adaugă adesea formaţia intelectuală, care nu face decât să intensifice acest imbold, cum se întâmplă în cazul lui McCandless. Dar natura, privită dincolo de perdeaua de iluzii ţesută de scriitori, poate fi adesea surprinzătoare şi nemiloasă.


    Este o carte foarte frumoasă, care are și un film ce este la fel de interesant precum ea. Dacă se decide cineva să o citească într-un viitor apropiat, nu ezitați să deschideți o mică discuție despre carte sau, dacă vreți, îi puteți face chiar și o recenzie.
    sarah chan
    Sex : feminin
    Zodiac : Sagetator
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 18266
    Data de inscriere : 13/01/2012
    Varsta : 29
    Localizare : Lumea mea, numai a mea
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG
    sarah chan
    Owner
    https://rpganimeromania.forumgratuit.ro 
    x Prenume: Adina
    x Vârstă: 24 ani
    x Cartea preferată (sau cărțile): ~ Seria Labirintul de James Dashner
    ~ Cam toate cartile de Sandra Brown
    ~ Seria Cvartetul mireselor de Nora Roberts
    x Prima carte citită/preferată: Hm.. Prima carte pe care tin minte ca am citito si mi-a placut mult a fost Romeo si Julieta, apoi a fost Mesaj din Vietnam de Danielle Steel. Astea excluzand cartile si povestile pentru copii pe care le mai citeam cand eram mai mica sau mi le citea mama.
    x Vârsta de la care sunteți pasionați pentru lectură: 15 ani
    x Autori favoriți: Sandra Brown, Nora Roberts, James Dashner, Susan Elizabeth Phillips
    x Genuri favorite: Romance si cartile ce au scenarii apocaliptice sau postapocaliptice
    x Librării de la care vă place să achiziționați cărți:
    Nu am o librarie preferata ^^
    antares
    Sex : masculin
    Zodiac : Rac
    Zodiac chinezesc : Capra
    Mesaje : 317
    Data de inscriere : 16/06/2019
    Varsta : 20
    Localizare : The Barrel; - Ketterdam
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : rpg. aesthetics. drawing.
    antares
    Membru
    https://antaresd.tumblr.com/ 
    PRENUME! Loren/Nico;
    VÂRSTĂ! 16 y/o;
    CARTEA PREFERATĂ [SAU CĂRȚILE]! ❝ six of crows ❞ duology by Leigh Bardugo; ❝ the memory book ❞ by Lara Avery; ❝ flowers for algernon ❞ by Daniel Keyes; ❝ the night circus ❞ by Erin Morgenstern; ❝ heaven's prisoners ❞ by James Lee Burke;
    PRIMA CARTE CITITĂ!❝ the westing game ❞ by Ellen Raskin;
    VÂRSTA DE LA CARE SUNTEȚI PASIONAȚI DE LECTURĂ! de pe la 11 ani;
    AUTORI FAVORIȚI! Leigh Bardugo, Rick Riordan, Agatha Christie [cam atât îmi pot aminti la momentul acesta];
    GENURI FAVORITE! fantasy, crime, mystery, sf, romance;
    LIBRĂRII!Diverta & Cărturești.
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Bine ați venit, dragilor! ^^

    Ați dori să vă țin la curent cu concursurile de cărți care se fac pe facebook sau insta? Eu am câștigat deja 5 cărți la aceste concursuri.
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Te referi la cele similare cu cele de la booknation? Am oarticipat si eu la cateva :)) si la giveaways pe tumblr si insta. Am castigat 2 pe tumblr, doar ca la 1 din ele posta romana mi-a pierdurt semenele de carte evident :)). Macar cartea era in format PDF si autoarea mi-a trimis-o direct yey ^^

    Edit: Daca e nevoie/;sunteti de cord, pot anunta cand cei de la okian au reduceri/concursuri. Sunt abonata la newsletter-ul lor si imi plac mult ca librarie
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Rainy Rose a scris:Te referi la cele similare cu cele de la booknation? Am oarticipat si eu la cateva :)) si la giveaways pe tumblr si insta. Am castigat 2 pe tumblr, doar ca la 1 din ele posta romana mi-a pierdurt semenele de carte evident :)). Macar cartea era in format PDF si autoarea mi-a trimis-o direct yey ^^

    Edit: Daca e nevoie/;sunteti de cord, pot anunta cand cei de la okian au reduceri/concursuri. Sunt abonata la newsletter-ul lor si imi plac mult ca librarie

    Da, la acelea mă refer, participam uneori și la vreo 10 concursuri pe lună :))

    Și daaa, ar fi o idee genială, am să anunț și eu când văd reduceri la elefant, de obicei au și ei multe reduceri ♡

    PS: prima dată ți-am editat comentariul, în loc să-l citez, vaaai =))))


    Edit: Se pare că următorul concurs de pe această pagină: https://www.facebook.com/delaadamzicere.ro/ va fi făcut astăzi sau mâine, cartea Noi contra voastră, de Fredrik Backman (al doilea volum al cărții Scandalul). Dacă sunteți interesați, vă anunț când va începe concursul ^^
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Ohh, nu stiam de grupul ala, se vede ca nu prea stau pe FB :)) am dat join asa in caz ca

    Vin si eu cu 2 lucruri:

    1. Cei de la Okian.ro au anuntat pe 16 ca au lichidare de stoc. Lista de carti o gasiti aici

    2. Kago mi-a dat goose sa fac recenzie unei carti pe care am citit-o recent. So here it goes!

    Introducing Psychology A Graphic Guide

    [FC] Șoricei de bibliotecă 245fq50

    Despre serie:
    - Introducing... A Graphic Guide este un mod cat de cat accesibil de a te familiariza cu diverse subiecte si concepte
    - Carticele au in jur de 200 de pagini cu ilustratii si explicatii in termeni simpli ce acopera fiecare cate un subiect principal
    - Cunostinte prealabile despre subiect nu sunt neaparat necesare, dar pentru unele e bine sa ai macar o idee vaga
    - Este necesara cunoasterea limbii engleze, caci nu cred ca au fost traduse inca

    Cartea in sine:
    Goodreads spune:
    What is psychology? When did it begin? Where did it come from? How does psychology compare with related subjects such as psychiatry and psychotherapy? To what extent is it scientific? "Introducing Psychology" answers all these questions and more, explaining what the subject has been in the past and what it is now. The main "schools" of thought and the sections within psychology are described, including Introspection, Biopsychology, Psychoanalysis, Behaviourism, Comparative (Animal) Psychology, Cognitive Approaches (including the Gestalt movement), Social Psychology, Developmental Psychology and Humanism. The key figures covered include: Freud, Pavlov, Skinner, Bandura, Piaget, Bowlby, Maslow and Rogers, as well as many lesser-known but important psychologists. a scris:

    Parerea mea:
    5 stele
    Ce mi-a placut:
    -Usurinta in citire - am citit-o cred in vreo trei zile si asta pentru ca citeam doar in metrou si printre picaturi la munca
    - Impartialitatea - a tratat fiecare subiect corect, mentionand cand ceva nu mai era valabil/controversat, de exemplu Freud, desi unele din teoriile lui sunt utile si astazi, psihologia moderna are pareri impartite in privita lui din cauza abordarii sale misogine si revenirii constante la "sexul este raspunsul la orice"[me: no, Freud shut up! Nu-ti transpune trauma pe altii!!!]
    - Interdisciplinaritatea - inca din primele pagini se fac corelatii cu teoria evolutiei, statistica/probabilitatea ca mai apoi sa discute despre neurostiinta si neurologie
    - Accesibilitatea - terminologie folosita este usor de inteles, teoriile, conceptele si biografia diversilor psihologi mentionati sunt explicate succint
    - Lista de lecturii suplimentare si bibliografie de la final - cum carticica este dpar un ghid de introducere, existenta unei astfel de liste este mai mult de cat utila pentru oricine vrea sa aprofundeze subiectul. Acest lucru este valabil pentru toate cartile din serie, caci, din ce am observat, toate au o astfel de lista

    Ce nu mi-a placut:
    - Este putin cam veche - editia asta este o republicare/reeditare din 2007 a unui alt volum similar aparut in 1998. Avand in vedere ca psihologia evolueaza destul de repede anumite teorii prezentate nu mai sunt de actualitate
    - Raportul inegal de barbati si femei in ce priveste psihologii prezentati - psihologia, ca multe alte domenii, este condusa de canonicul barbat alb de varsta mijlocie, si asta se vede si aici.
    - Neexplicarea unor afectiuni precum depresie si anxietate, desi au fost mentionate - daca au putut da o explicatie relativ pertinenta pentru schizofrenie in mai putin de doua randuri, puteau sa faca asta si pentru depresie si anxietate care sunt adesea interpretate gresit, desi sunt din ce in ce mai des intalnit
    - In momentul inc are au vorbit despre psihopatologie nu s-au atins deloc de termenul "trauma", nici macar o mentiune in treacat, desi astfel de afectiuni sunt adesea cauzate de trauma, intr-un fel sau altul

    Unde se gaseste:
    - Antic Exlibris - ce-i drept eu le-am cumparat pe ale mele cu multe luni in urma si nu stiu daca mai sunt inca pe stoc, cand erau am dat 7-8 lei pe fiecare
    - Libgen - pentru format digital

    Extra:
    Coperta interioara contine cateva exemple de carti prezente in serie, nu intentionez sa le iau pe toate, dar sunt destule care ma intereseaza
    [FC] Șoricei de bibliotecă Aljad5
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Nu mă așteptam să faci recenzia așa de repede, dar mă bucur că ai fost rapidă. Și pe mine mă tenta să cumpăr câteva cărți de psihologie, pentru că sunt pline librăriile de ele, dar nu știam pe care să o cumpăr. Poate o voi lua pe aceasta, sau poate voi lua ceva similar, care să fie scrisă cu doi sau trei ani în urmă. Dacă ai mai citit cărți de genul și ai ceva mai de actualitate, te aștept cu recomandări. ^^
    După cum ziceam, nu am mai cumpărat cărți de psihologie, deși m-ar interesa, dar nu prea știu ce să aleg și mi-ar prinde bine o listă cu vreo două-trei cărți sau chiar mai multe.
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Am terminat-o ieri și am zis hai sa scriu cât informația e proaspătă.
    Si eu abia încep sa întru în cărți, pana acum am citit rticole la întâmplare si ce am mai auzit prin podcast-uri.
    O carte interesanta este The Wisdom of Psychopaths de Kevin Dutton publicata în 2013 dacă țin bine minte. Este mult mai de nișă, dar este scrisa destul de accesibil și pentru ceea ce vrea sa facă, sa arate cât de comuna/funcțională poate fi Antisocial Disorder și cu precădere psihopați, isi face treaba. Da e bine din nou sa ai câteva câteva cunoștințe înainte, terminologie, desi dacă țin minte, Kevin explica destul de okay.
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Mă tentează mult să cumpăr o carte care vorbește despre psihopați. De când am urmărit serialul Hannibal, acum vreo doi ani, am auzit și de sindromul Cotard (boala care te face să crezi că ești mort), dar am citit doar câteva articole despre asta și despre schizofrenie. Oricum, poate voi cumpăra cartea pe care mi-ai recomandat-o împreună cu câteva cărți care să-mi explice destul de detaliat lucrurile de bază. Cunosc câteva lucruri din psihologia pe care am învățat-o în liceu, dar sunt mult mai multe lucruri pe care trebuie să le învăț și să le înțeleg.
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Psihologia din liceu rulles! Daca e predata bine! Daca gasesti ceva interesant do tell, tot caut recomandari care sa nu fie extra mega teoretice
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Trec săptămâna viitoare pe la librărie și te anunț dacă găsesc ceva interesant. ^^

    A început concursul ce are ca premiu cartea „Noi contra voastră”: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1971320109635668&id=1063749987059356&ref=viitoare
    (Concurs încheiat)

    Edit: După cum ziceam zilele trecute, am trecut astăzi pe la librăria Humanitas și am cumpărat cartea aceasta: https://www.libris.ro/o-istorie-culturala-a-nebuniei-andrew-scull-POL978-973-46-7010-9--p1194089.html?gclid=EAIaIQobChMIwrSK273I4wIVTNiyCh1zwQmpEAAYASAAEgLJGPD_BwE
    Am văzut o groază de cărți de psihologie pe acolo, însă doar cartea pe care am cumpărat-o mi-a atras cel mai mult atenția. Majoritatea erau despre depresie, anxietate, singurătate, iar momentan nu vreau să cumpăr cărți care abordează aceste teme, așa că am zis să arunc un ochi și peste niște sociologie
    Dacă vrei, îi fac o mică recenzie după ce o voi termina, dar va mai dura o perioadă  ^^


    Ultima editare efectuata de catre Kago in Mier 24 Iul - 16:23:27, editata de 1 ori
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Ohhh, suna foarte interesant. Da as vrea o recenzie dupa ce termini cu ea, nu e graba :)). Sunt curioasa daca vorbesc si despre "isteria feminina" si cat :)).

    Am realizat acum ca am Crooked Kingdom in laptop, doar ca e in format epub. Daca vrei sa o postezi, poti sa convertesc in ppdf si sa ti-o trimit Ana-Maria.

    Am fost ieri cu o prietena in Ex Libris si mi-am luat Twisted River de Siobhán MacDonald. Este triller. O parte din actiune se petrece in Irlanda si asta e si unul din motivele pentru care am luat-o :)) caci vreau sa vad cum este reprezentata Irlanda si ce pot invata de acolo pentru propria mea cartea. Nu o sa ajung la ea curand pentru ca pozitia ei in biblioteca e deatul de departe fata de locul in care ma aflu acum :))

    As avea o idee, da cred ca trebuie gandita putin. Am putea avea o data fixa pe una, undeva mai la final, in care sa precizam cate carti am citit, care au fost acestea si o mica parere argumentata despre fiecare?
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Rainy Rose a scris:Ohhh, suna foarte interesant. Da as vrea o recenzie dupa ce termini cu ea, nu e graba :)). Sunt curioasa daca vorbesc si despre "isteria feminina" si cat :)).

    Am realizat acum ca am Crooked Kingdom in laptop, doar ca e in format epub. Daca vrei sa o postezi, poti sa convertesc in ppdf si sa ti-o trimit Ana-Maria.

    Am fost ieri cu o prietena in Ex Libris si mi-am luat Twisted River de  Siobhán MacDonald. Este triller. O parte din actiune se petrece in Irlanda si asta e si unul din motivele pentru care am luat-o :)) caci vreau sa vad cum este reprezentata Irlanda si ce pot invata de acolo pentru propria mea cartea. Nu o sa ajung la ea curand pentru ca pozitia ei in biblioteca e deatul de departe fata de locul in care ma aflu acum :))

    As avea o idee, da cred ca trebuie gandita putin. Am putea avea o data fixa pe una, undeva mai la final, in care sa precizam cate carti am citit, care au fost acestea si o mica parere argumentata despre fiecare?

    Am să te anunț dacă vorbesc de îndată ce voi găsi subiectul :))

    O poți converti în PDF și să o postezi, dacă vrei. Oricine poate să posteze cărți PDF și aici, și în subiectul cu arhive ^^

    Până acum am citit o singură carte care are acțiunea în Irlanda, iar acolo era descris locul destul de frumos, pentru că acțiunea se petrecea într-un sat mai ferit de lume, ca să zic așa.
    Nu contează când o citești, doar să-mi spui ce părere ți-a lăsat ^^

    Ar fi o idee, dar nu neapărat să le enumerăm pe fiecare, ci să facem o listă cu acelea care ne-au plăcut cel mai mult și să lăsăm o mică părere argumentată, după cum ai spus și tu, dar am putea să postăm și cărți care nu ne-au plăcut foarte mult, dacă vrei.
    Cât despre dată, ar fi ok pe la sfârșitul fiecărei luni, în ultima zi, sau ceva de genul acesta?
    Edit: Sau putem să le enumerăm pe fiecare și să ne lăsăm părerea doar la acelea care ne-au plăcut enorm ❤
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Oh great then :)) doar s aimi dau seama cum ca eu nu prea folosesc drive

    Ohhhh cum se numea cartea? Am o copie a unei carti cu legende si povesti Irlandeze de la una din profesoarele mele si abia astept sa fac cercetare pe ea :)) Banshees come to mama

    Da, ma gandeam la ceva gen montly wrap up, undeva pe un 28-29 ale luni. Cred ca e bine sa postam si cartile care nu ne-au placut, mai ales daca parerea e argumentata. Plus astfel se pot incepe discutii pe baza uneia din carti si mereu mi s-a parut inteserant sa vad parerea altora, chiar daca nu sunt de acord cu ea.
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Rainy Rose a scris:Oh great then :)) doar s aimi dau seama cum ca eu nu prea folosesc drive

    Ohhhh cum se numea cartea? Am o copie a unei carti cu legende si povesti Irlandeze de la una din profesoarele mele si abia astept sa fac cercetare pe ea :)) Banshees come to mama

    Da, ma gandeam la ceva gen montly wrap up, undeva pe un 28-29 ale luni. Cred ca e bine sa postam si cartile care nu ne-au placut, mai ales daca parerea e argumentata. Plus astfel se pot incepe discutii pe baza uneia din carti si mereu mi s-a parut inteserant sa vad parerea altora, chiar daca nu sunt de acord cu ea.

    Nu e neapărat greu, dar cred că poți și pe alte siteuri să pui cartea

    E o carte destul de scurtă, care nu are toată acțiunea în Irlanda, ci mai mult în Franța. Se numește Oamenii fericiți citesc și beau cafea. O am și în PDF, dacă o dorești, eu așa am citit-o

    Nu contează neapărat ziua, doar să fie pe la sfârșitul lunii. Și da, am putea să postăm și cărțile care ne-au dezamăgit, dacă este cazul. ^^
    Pe mine m-au ajutat de multe ori criticile când a venit vorba de cărți. Voiam să cumpăr cartea Fluturi, spre exemplu, pentru că văzusem o părere bună nu mai știu la cine, dar apoi a făcut un blog o recenzie detaliată și mi-am dat seama că nu merită să dau banii pe cartea aceasta și să se pună praful pe ea în bibliotecă :))


    ••••••••••••••••••••••••••••••••••
    ❗❗❗
    Edit: Am mai venit cu un concurs, de data aceasta este pe Instagram. Concursul este organizat de Editura Nemira și Cărți cu Colți, cu ocazia aniversării editurii.
    Mai multe detalii:
    https://www.instagram.com/p/B0N6Tj3gXO2/?igshid=arrwlor4k8sz

    Edit2: Încă un concurs organizat de Editura Nemira și Simona Stoica, cărțile: Melmoth și Șarpele din Essex:
    https://www.facebook.com/553088108165977/posts/1471642266310552/
    Rainy Rose
    Sex : feminin
    Zodiac : Gemeni
    Zodiac chinezesc : Caine
    Mesaje : 295
    Data de inscriere : 14/02/2015
    Varsta : 29
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology
    Rainy Rose
    Membru
    Scuze de raspunsul tarziu. Am auzit si eu de Fluturi si mereu am cam strambat din as la ea, desi auzisem de bine :)) nu parea genul meu si ma bucur ca s-au gasit altii care sa fie de acceeasi parere. Criticile mereu ajuta! Asa nu pierzi timpul cu carti prost scrise, ca din pacate sunt destule!

    Ma gandeam ca o zi sau doua fixe ar ajuta mai mult. Sau o perioada fixa, gen ultimele 5 zile ale luni sau ceva asemanator. Asa pare mai organizat.

    In alta ordone de idei, cei de la Okian.ro au iar reduceri :)) oamenii sunt pe val ce sa zic :)) https://www.okian.ro/specials/best-of-2019-so-far?utm_source=Newsletter+OKIAN.RO&utm_campaign=0ef804991b-Newsletter_Bestof2019_sofar_2019-07-23&utm_medium=email&utm_term=0_1cb3d267df-0ef804991b-79654117&mc_cid=0ef804991b&mc_eid=3f005d6334&porder=price&psort=asc
    Xiphion.
    Sex : feminin
    Zodiac : Balanta
    Zodiac chinezesc : Bivol
    Mesaje : 874
    Data de inscriere : 03/02/2014
    Varsta : 26
    Localizare : Sibiu
    Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn
    Xiphion.
    Moderator
    http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro 
    Rainy Rose a scris:Scuze de raspunsul tarziu. Am auzit si eu de Fluturi si mereu am cam strambat din as la ea, desi auzisem de bine :)) nu parea genul meu si ma bucur ca s-au gasit altii care sa fie de acceeasi parere. Criticile mereu ajuta! Asa nu pierzi timpul cu carti prost scrise, ca din pacate sunt destule!

    Ma gandeam ca o zi sau doua fixe ar ajuta mai mult. Sau o perioada fixa, gen ultimele 5 zile ale luni sau ceva asemanator. Asa pare mai organizat.

    In alta ordone de idei, cei de la Okian.ro au iar reduceri :)) oamenii sunt pe val ce sa zic :)) https://www.okian.ro/specials/best-of-2019-so-far?utm_source=Newsletter+OKIAN.RO&utm_campaign=0ef804991b-Newsletter_Bestof2019_sofar_2019-07-23&utm_medium=email&utm_term=0_1cb3d267df-0ef804991b-79654117&mc_cid=0ef804991b&mc_eid=3f005d6334&porder=price&psort=asc

    Ultimele 5 zile ale lunii să fie ^^
    Cu cât sunt mai multe zile, cu atât mai bine :))

    Uuu, voi arunca și eu un ochi peste ele, chiar dacă zic mereu că nu mai cumpăr cărți =))
    Mulțumesc frumos pentru postare ♡
    Continut sponsorizat
      Data/ora curentă este: Vin 29 Mar - 9:28:13