RPG Anime Romania
O lume fantastica unde personajele prind viata.
RPG Anime Romania
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum dedicat RPG-ului.

AcasaPortalGalerieCăutareÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori
Podcast-uri I_icon_minitimeIeri la 22:45:13 Scris de IonicaSuper

» Alfabetul userilor
Podcast-uri I_icon_minitimeLun 23 Noi - 16:16:12 Scris de Weed Maker

» alb sau negru
Podcast-uri I_icon_minitimeJoi 19 Noi - 15:44:39 Scris de Weed Maker

» Eu intreb, tu raspunzi
Podcast-uri I_icon_minitimeJoi 19 Noi - 15:43:48 Scris de Weed Maker

» Cine urmeaza?
Podcast-uri I_icon_minitimeVin 30 Oct - 11:40:48 Scris de Weed Maker

» Aresteaza userul de mai sus
Podcast-uri I_icon_minitimeMar 27 Oct - 23:40:49 Scris de Weed Maker

» Cine comenteaza ultimul castiga!
Podcast-uri I_icon_minitimeLun 26 Oct - 23:42:49 Scris de Weed Maker

» Halloween
Podcast-uri I_icon_minitimeLun 26 Oct - 12:22:42 Scris de Weed Maker

» La multi ani Kahlan!
Podcast-uri I_icon_minitimeMier 21 Oct - 20:27:33 Scris de Elena

Afilieri
Recent Members
See more

Podcast-uri

In jos 
AutorMesaj
Rainy Rose
Membru
Membru
Rainy Rose

Sex : feminin
Zodiac : Gemeni
Zodiac chinezesc : Caine
Data de inscriere : 14/02/2015
Varsta : 26
Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology

Podcast-uri Empty
MesajSubiect: Podcast-uri   Podcast-uri I_icon_minitimeMar 9 Iul - 18:06:41

Hullo. O sa profit de Goose-ul dat de Rogue pentru a deschide acest topic.

De cel putin sase luni de cand folosesc Spotify am inceput sa ascult si podcast-uri, in general cand fac treaba prin casa si nu vreau sa folosesc MP3-ul.

Ce este un podcast: O forma de redare a fisierelor audio, si in unele cazuri, video. Acestea pot fi descarcate si apoi ascultate. Sunt organizate pe diferite tematici, avand unu sau mai multi vorbitori. Pot fi pe baza unui scenariu, sau se poate vorbi liber. In cazul celor pe baza unui scenariu, acestea pot avea o intreaga distributie de personnaje si astfel sa devina un "serial"audio cum erau inainte piesele de teatru radiofonic.
Exemplu:
Wolverine: The Long NIght - Aici rolul lui Wolverine este jucat de Richard Armitage, cel care l-a jucat pe Thorin Oakeshield in trilogia Th Hobbit.

Episoadele variaza in lungime, podcast-uri ce au ca tema DnD ajungand la 3-4 ore per episod.

De obicei le ascult in urmatoarele instante: cand fac curat in casa, cand nu mai am baterie la mp3 si deci nu pot asculta muzica, cand sunt in microbuz am rau de miscare destul de grav si vreau sa imi ocup cu ceva timpul, cand ies din casa, dar nu vreau sa folosesc MP3-ul ci vreau sa imi stimulez putin mai mult creierul si nu sa imi las imaginatia sa umble.

Cateva sugestii:
Ignorance was Bliss - True Crime si Psihologie. Interview based. Kate discuta cu cate un invitat si analizeaza cazuri, mai mult sau mai putin cunoscute, din perpectiva psihologiga
Murder Mile True Crime Podcast - Scripted True Crime din zona Soho din Londra + unscripted updates about life on a boat cause the host lives on a boat
The Here and How Podcast - semi-scriptes Stiinta + Filozofie. Unul din cei trei prezentatori aduce o tema de discutie si apoi toti trei o analizeaza.
Nordic True Crime - scripted cazuri de crima, rezolvate sau nu, din partea de nord a Europei
Welcome to Night Vale - Fully scripted story cum este si cel cu Wolverine... Asta este... ciudat(?) ca poveste. Sunt inca la inceput cu el, deci nu ma pot pronunta, dar am cateva cunostinte care il lauda asa ca why not

In general imi place sa binge episodes nu sa sar din podcast in podcast, asa ca momentan playlist-ul meu include extrem de mult true crime pentru ca cele 3 sau 4 pe care le ascult acum sunt true crime.

Dar voi? Ascultati vreun podcast? Recomendarile si discutiile sunt mereu binevenite. Am doar o rugaminte, daca sunt serializate cum este Wolverine sau Welcome to Night Vale va rog atentie la spoilers ^^
Sus In jos
Eloise
Moderator
Moderator
Eloise

Data de inscriere : 13/07/2014

Podcast-uri Empty
MesajSubiect: Re: Podcast-uri   Podcast-uri I_icon_minitimeSam 17 Aug - 19:21:21

Nu am stat până acum să ascult Podcast-uri, am primit sugestia asta de la o prietenă, țin minte că prin 2017 dar am zis că nu am eu timp. =))
Am să încerc și eu să văd cum este și dacă este interesant. ^^

Moderator
Sus In jos
Xiphion.
Moderator
Moderator
Xiphion.

Zodiac : Balanta
Zodiac chinezesc : Bivol
Data de inscriere : 03/02/2014
Varsta : 23
Localizare : Sibiu
Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : Somn

Podcast-uri Empty
MesajSubiect: Re: Podcast-uri   Podcast-uri I_icon_minitimeSam 17 Aug - 19:52:51

Am început și eu Nordic True Crime, dar nu am ascultat multe episoade. Totuși, vreau să le ascult pe toate, pentru că mă pasionează crimele. ^w^

●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
>>> ᴍʏ ᴛᴜᴍʙʟʀ <<<
Podcast-uri Original
“He was fucking sad. That's it. That's the point.
He knows life is never going to get any different for him. That there's no fixing him.
It's always going to be the same monotonous depressing bullshit.
Boring, sad, boring, sad. He just wants it to be over.” 
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
Sus In jos
http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro
Rainy Rose
Membru
Membru
Rainy Rose

Zodiac : Gemeni
Zodiac chinezesc : Caine
Data de inscriere : 14/02/2015
Varsta : 26
Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : reading, writing, RPG, psychology

Podcast-uri Empty
MesajSubiect: Re: Podcast-uri   Podcast-uri I_icon_minitimeSam 17 Aug - 20:23:51

Nordic true crime e buuun. Eu cu asta am inceput pentru true crime, apoi am gasit murder mile si Ignorance was Bliss. Daca vrei sa discutam anumite episoade sunt aici :))
Sus In jos
Continut sponsorizat

Podcast-uri Empty
MesajSubiect: Re: Podcast-uri   Podcast-uri I_icon_minitime

Sus In jos

Podcast-uri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
RPG Anime Romania :: Cafenea :: Cafenea-
Mergi direct la: