RPG Anime Romania
O lume fantastica unde personajele prind viata.
RPG Anime Romania
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum dedicat RPG-ului.

AcasaPortalGalerieCăutareÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» Noaptea vanatorilor [ +18 si limbaj explicit Kahlan si Sarah chan
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeAstazi la 0:29:23 Scris de sarah chan

» Pentru ce e cunoscut userul de deasupra
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeIeri la 21:58:27 Scris de Weed Maker

» [ RPG +안아 ] Rusia vs Italia
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeIeri la 15:43:31 Scris de Crystal Snow

» [RPG + Skyline] Paint those sounds
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeIeri la 15:41:12 Scris de Crystal Snow

» [RPG + Kahlan] My precious Omega
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeIeri la 15:32:48 Scris de Crystal Snow

» Eu intreb, tu raspunzi
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeSam 19 Sept - 23:54:56 Scris de Weed Maker

» Yaoi vs Yuri
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeSam 19 Sept - 9:55:15 Scris de Weed Maker

» Salut, again?
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeSam 19 Sept - 9:52:20 Scris de Weed Maker

» [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeVin 18 Sept - 16:53:19 Scris de kurosense

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori

In jos 
AutorMesaj
IonicaSuper
Membru
Membru
IonicaSuper

Sex : feminin
Zodiac : Varsator
Zodiac chinezesc : Pisica
Data de inscriere : 03/08/2017
Varsta : 20

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Empty
MesajSubiect: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeDum 13 Sept - 19:39:53

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 776017ddb0ceab61b246b8fcb1bac711 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Cc18a5901d40c79d27a3c38584329956
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e6177732e636f6d2f776174747061642d6d656469612d736572766963652f53746f7279496d6167652f45704556323742554e4e634430773d3d2d3838343738323432312e313630663838313630333261346231303531333635393139393633382e676966?s=fit&w=720&h=720 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e6177732e636f6d2f776174747061642d6d656469612d736572766963652f53746f7279496d6167652f77574d6148672d7a63575a4f63413d3d2d3737393634333832302e313630643030623333666234646433323237393935313838353935332e676966?s=fit&w=720&h=720

____________________________________________________________________________________

Yaoi ╫  Romance  ╫  Mystery  ╫   Fantasy
____________________________________________________________________________________

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Original [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori NearShrillChinesecrocodilelizard-size_restricted

►  I could have sworn that the man's eyes were no longer watching
his daughter dying in agony, that instead the gorgeous colors of flames
and the sight of a woman suffering in them were giving him joy beyond measure  ◄  Ryūnosuke Akutagawa \\ ''Hell Screen''

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori TMm9whx [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tenor

... am auzit că a murit suspect ...
... l-au găsit în atelierul său ...
... a fost un om bun, dar a avut mereu o chestie ciudată ...
... licitez pentru ”Apus de iarnă” astăzi ...
... cu cât crezi că se va vinde taboul ăla ...
... mereu mi-a dat fiori ...
... sunt sigur că nu-i pictat de el măcar, nicio similaritate cu restul ...
... avea o cameră separată pentru el, bizarități de artist ...
... dacă n-ar avea semnătura lui, ar putrezi într-un tomberon ...
... licitația începe de la cinci mii ...
... domnule, puteți să mai repetați odată suma ...
... douăzeci și cinci de mii din prima ...
... douăzeci și cinci de mii, dă cineva mai mult ...
... vândut tânărului pentru douăzeci și cinci de mii ...
... ești al meu acum, o să am grijă de tine ...

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_nbk9hb6TrM1s07mq5o1_500 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori GQ56

Paris, Franța                                                   1990

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Original [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Paint

Seme - Kuro Sense:

Uke - Ionica Super:

START RPG!

◙      " Oh, Grantors of Dark Disgrace,      ◙
◙      Do Not Wake Me Again. "      ◙
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_oh7sh8g9Ku1v4bk2io4_540 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_oou42tdcWs1vyqm1mo9_540

Ultima editare efectuata de catre IonicaSuper in Lun 14 Sept - 14:22:55, editata de 1 ori
Sus In jos
kurosense
Membru
Membru
kurosense

Zodiac : Rac
Zodiac chinezesc : Tigru
Data de inscriere : 06/09/2020
Varsta : 22
Jocuri/Distractii Jocuri/Distractii : RPG Yaoi

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeLun 14 Sept - 20:47:25

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tenordf7474a7a690fcb2

"Existenta mea este reala? Am fost creat din sange varsat?"

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tenor-1

╔═                                                           ═╗
Nume intreg: Leon Chamberlain

╚═                                                           ═╝

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Pjimag12

Inainte de realizarea ultimului tablou misterios un gand il macina pe Rossetti, intr-o zi primise o scrisoare misterioasa. Expeditor necunoscut.
Nu era un lucru iesit din comun ca acesta sa primeasca o scrisoare anonima, erau unii oameni ce preferau sa nu isi expuna identitatea si el respecta asta. In schimb avea sa inteleaga ca foaia alba ce se afla sub plic ascundea o simpla intrebare, una ce avea sa ii bantuie gandurile. Luase un cutit destinat special pentru acel proces si taiase cu atentie partea superioara a plicului.
La o privire atenta asupra foi aproape complet goale un prim gand venit in minte era ca acea scrioare era o gluma. Dar analiza coala alba cu atentie, ca mai apoi sa observe ca pe mijlocul ei era scris de mana cu cerneala neagra o singura intrebare.
"Iubesti cu adevarat arta?"
Rossetti lasase obiectul ascutit jos alaturi de scrisoare, primul gand ce ii venise in minte era acela ca nici nu se punea problema. Toata viata sa se dedicase artei, fiecare minut a zilei si-l petrecea in atelierul sau lucrand pentru a crea. Dar cu cat medita asupra acelei intrebari, la suprafata iesea un adevar crud. In ultimii ani acel sentiment aproape era redus la zero. Isi pierduse entuziasmul din tinerete, iar crearea tablourilor a ajuns un mod de a-si castiga existenta.
A disparut pentru cateva zile, acesta nu a dezvalui nimanui unde a fost. Cei din jurul sau doar au observat ca acesta revenise cu un set nou de pictura, acele culori desi nu erau inca puse pe o paleta erau vibrante. Era pregatit pentru crearea unei noi capodopere.
Misteriosul set alaturi de calatoria sa au condus la conceperea ultimului tablou. Zvonurile ce au fost raspandite in intreaga lume, subliniau un lucru infiorator. Dupa ce corpul fara viata a fost gasit in atelierul sau, pe chipul vinetiu a cadavrului era pictat un zambet de impacare. Rossetti in final gasise raspunsul mult cautat la intrebarea care ii amarase sufletul inca de la inceput.
Eram afundat intr-o mare de intuneric, puteam sa simt existenta mea ca fiind una autentica. Dar ma aflam intr-un vid ce imi restrictiona orice miscare, am incercat sa realizez o miscare lenta ce presupunea sa imi cobor buza de jos.
Doream sa scot orice fel de sunet, dar toate incercarile mele erau in zadar.
Dupa o perioada am inceput sa ma obisnuiesc cu acea transa in care eram.
Simturile imi erau amortite, eram precum un mort-viu prins in propria cusca.
Doar ca corpul meu nu era conceput din carne, se simtea mult prea usor. Estimam cu greu cat puteam sa cantaresc, dar cred ca acea greutate era echivalenta cu cea a unei pene. Acel intuneric ce ma inconjura ascundea multe, dar dupa o perioada obisnuinta isi facuse loc. Imposibil de specificat cu o valoare exacta cat timp trecuse, pentru ca acel loc nu era limitat de timp sau spatiu.
Intunericul devenise realitatea mea.
Aveam timp sa meditez la diverse teorii, la cum ar putea exista o luma dincolo de acel intuneric.
Era precum eram blocat intr-un vis, dar oare doream sa ies din el?
O intrebare subcontienta imi rasarise in minte, era ca si cum o stia de dinainte. Aceea se impregnase in existenta tabloului, ca urmare fiind parte din mine. Dar care era raspunsul la acea intrebare. Mai precis ce este iubirea?
Multe intrebari au rasarit in mintea mea, totusi eram nemultumit ca existenta mea se afla la un nivel atat de inferior. Cand dorinta de a cunoaste mai multe a ajuns la un alt nivel, o durere cumplita incepuse sa ma cuprinda.
O durere precum taieturile a o mie de cutite imi strapunse corpul, nu mai era la fel de usor ca inainte. Greutatea sa devenise mult mai mare. Am simtit ca si cum am evadat din cusca in care de abia ma nascusem nu de mult, iar o lumina slaba ce cobora de sus ma forta sa imi indrept privirea spre ea. Razele difure a lunii ma atrageau, am inaintat cativa pana sa ajung la sticla transparenta ce ma despartea de lumina misterioasa.
Din cauza faptului ca am fost concentrat spre a ma indrepta spre ea, din greseala am ajuns sa lovesc piciorul unei mese. Zgomotul strapunse linistea noptii rasunand intr-o parte a incaperii.
Locul unde ma aflam parea a avea o dimensiune destul de mare, ori intunericul ce umplea colturile camerei dadea acea iluzie de spatiu. Odata ce am ajuns la destinatia finala, fereastra, am putut sa imi zaresc reflexia in luciul sticlei. Era prea vag pentru a putea vedea cele mai detaliate trasaturi a chipului mei, in schimb puteam distinge parul blond-platina ce dadea aproape spre alb. Iar ochii argintii ce pareau o fi in perfecta armonie cu celelalalte trasaturi, precum pielea extrem de palida si imbracamintea ce era formata din piese simple de o culoare stearsa.
Toata acea simplitate ce ma invaluia, imi punea in evidenta trasaturile naturale placute si echilibrate. In acel loc necunoscut in care ma aflam puteam observa cu greu cateva obiecte ce imi erau complet straine, tot ce ma inconjura era un teritoriu neimaginat de mine.
Cumva evadasem din intunericul in care ma nascusem, ajungand intr-o dimensiune noua. In reflexia geamului puteam vedea un tablou inramat ce ramase gol, neavand o imagina anume in el ci doar un fundal pierdut.
Dupa o analiza a situatiei, se putea ca acel tablou sa fie legatura cu intunericul si tot ceea ce se intampla. Dar si cu acest raspuns in minte nu puteam sa leg lucrurile.
Erau prea multe informatii de asimilat si inteles, de aceea am ramas langa geam privind curios tot ceea ce se afla acolo.
Iluzia se risipise, simteam ca traiesc.

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 1203d8dbd23787123dc714de1c07df09

"Toata lumea este o scena,
Si toti barbatii si femeile doar jucatori.
Ei au iesirile lor și intrarile lor,
si un singur om în timpul sau joaca multe parti".
– William Shakespeare

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Ca14bf81ba8862326aa3fe3d02444e10

"Omul intelept nu-si calculeaza sansele. El isi fixeaza telul si apoi il atinge". – Lao Tise

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Rsz_1410
Semnat Leon.

Ultima editare efectuata de catre kurosense in Mier 16 Sept - 19:51:46, editata de 1 ori
Sus In jos
IonicaSuper
Membru
Membru
IonicaSuper

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeLun 14 Sept - 22:34:56

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_ph6fh1GF8f1xgbxxyo1_400 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 0ee349b5e516977906ba60eb56195059
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 58b280a6859b59df20b330142ad0421c [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_pcj8zrDZKK1wg9jefo1_400

-|| Garnier Asbel Chantal  . || .  25  . || .  Artist  ||-

Este a treia oară când mătușa mea îmi trimite o scrisoare să-mi bată obrazul pentru ce am făcut. Bine că nu mi-am tras telefon, probabil n-aș mai fi scăpat de ea niciodată. De parcă unul din ei ar putea vreodată să înțeleagă. ”Era casa ta, cum ai putut să o vinzi?”. Eu nu am o casă. Problema cu oamenii e că ei cred că pământul le aparține. Pământul e al tuturor, acum e al meu, acum e al lui, acum e al altuia. Nu am nevoie nici de bucata aia de pământ, nici de grămada aia de lemne pe care o numeau ei casă.

De ce am nevoie? Am nevoie de pânză. Am nevoie de cărbuni. Am nevoie de uleiuri. Cretă. Acuarele. Hârtii. Creioane. Pensule. Am avut nevoie de el. De tabloul acela. Maestrul înțelegea. Înțelegea dependența mea de culoare. O detest pe mătușa mea. Îmi detest familia. Îi detest pe ei. Oamenii. Se plimbă plini de aroganță într-o lume pe care nu ei au făcut-o, dar pe care au impresia că o dețin. Îi detest. Le detest micile punguțe de cumpărături, le detest stupidele animale de companie, le detest mașinile de toate felurile, le detest zâmbetele de pe fețele lor strâmbe. Mă scârbesc toate imperfecțiunile alea vopsite cu machiaj ieftin. Maestrul era altfel. El voia să atingă perfecțiunea. Și a reușit. Tabloul acela e perfect. Tabloul acela valorează mai mult decât o mână de pământ și o casă. Valorează mai mult decât toată familia mea, decât toți oamenii ăștia imperfecți.

Am privit cu indiferență hârtia scrisă de mână, rupând-o în bucăți și dând-o pe mica fereastră a băii. Ce știu ei? Mi-am aranjat cămașa de blugi, îmbibată în diluant și ulei uscat. Clavicula mea stângă parcă străpungea materialul și-mi ieșea proemiment prin piele. Primii doi nasturi îmi săriseră acum ceva vreme, i-am cusut o vreme, dar pe urmă nu m-am obosit. Când pictez oricum nu-mi pasă. Mi-am trecut degetele printre șuvițele blonde, reprinzându-le într-o mică coadă. Am luat cu grijă pensula ce stătea la înmuiat, trecând cu pieptănul special prin smocul moale de păr. Nu voiam nici cea mai mică fărâmă de vopsea uscată să distrugă calitatea instrumentului de pictură. Sunt unii care-și permit să se numească artiști, dar nu au grijă de pensulele lor, ar trebui să ardă pe rug ca vrăjitoarele. Am șters-o cu atenție, așezând-o pe tava de metal alături de celelalte. Le-am privit lung pe fiecare, atingându-le ușor cu buricele degetelor. Au nevoie de un strat de lac nou. Dacă le dau acum se vor usca până mâine.

Am prins tava de mânere, împingând ușa cu umărul. Încăperea ce-mi ținea drept dormitor și atelier și loc de ascuns de acele ființe diforme de afară era cufundată într-o negură profundă, abia spartă de lumina lunii ce trecea prin jaluzele. Nici măcar nu am jaluzele la toate ferestrele, dar n-am avut bani sau timp sau interes să pun și la restul. Am apăsat întrerupătorul, dar camera a constinuat să fie întunecată.

-E a zecea oară când arde becul în ultimele trei luni! Ce crede capul ăsta de cărămidă de proprietar, că am bani să schimb non-stop lumina din cauza firelor ăstea învechite? mârâi supărat, lăsând tava cu pensule unde știam că se află pe dulapul unde-mi țineam ustentilele. Idiotul nu înțelege că nu pot să pun orice ieftinitură de lumină aici, stupizi de oameni normali și stupidele lor de obiecte ieftine luate de la stupidele de magazine cu 90 de eurocenți totul...

Bălmăjesc în timp ce străbat încăperea cu pași repezi, podeaua scârțâind învechită și obosită, pentru a ajunge la lampa de pe noptieră. Mă aplec și îmi trântesc mâna de butonul înțepenit, luminând încăperea cu o lumină caldă, slabă. M-am îndreptat de spate, iar ochii mei s-au fixat de o pereche argintie. Am rămas total înțepenit pe acea culoare. Nu m-am mișcat. Nu am respirat. Doar am privit. Cunoșteam acea nuanță de argintiu, o analizasem atent. Doar că acum, acum părea...vie.

Nu știu cât i-a luat creierului meu să proceseze faptul că o ființă umană se afla în acel moment în spațiul meu. O ființă care respiră și pe care n-am adus-o eu. Sau poate am adus-o, într-un mod în care nu înțeleg. Nici nu cred că am procesat de fapt. Doar am receptat un nas, buze, un chip, părul. O figură. O figură cu cele mai delicate trăsături pe care le-am văzut vreodată. Trăsături atât de vii și pline de sânge care curge pe sub ele. Nu-mi dădeam seama dacă trebuia să urlu sau să lovesc sau ceva, dar sigur nu ceea ce am făcut nu era tocmai ce ar fi făcut cineva în situația mea, și anume să-mi ridic mâna și să-mi apropii degetele de obrazul său, atingându-i pielea cât se poate de delicat. Puteam să o simt. Era totul real. Era...

-Viu... Ești viu.

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_oh7sh8g9Ku1v4bk2io4_540 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_oou42tdcWs1vyqm1mo9_540
Sus In jos
kurosense
Membru
Membru
kurosense

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeMar 15 Sept - 20:12:30

Nu am stat mult cufundat in ganduri, fiind intrerupte de ceasul ce batea ora doisprezece fix si o lumina care imi rapise vederea pret de cateva secunde. In momentul in care pupila s-a restrans lasandu-mi ochii argintii sa se obisnuiasca, l-am putut zari. La vederea celui din fata mea am fost invaluit de o emotie puternica.
Era acel sentiment ce te facea sa arzi pe dinauntru, o flacara care era greu de controlat. Cred ca acea emotie se numea curiozitate.
Era pentru prima data cand simteam existenta altcuiva in afara de propria persoana. Parul blond ce avea o culoare mai vie decat a mea, alaturat acelor ochi verzi precum doua smaralde recrea o imagine de neuitat. In aceste pietre pretioase se pierdea toata lumina difuza a veiozei, orice urma din ea era absorbita de ochii celui necunoscut si redata intr-o mica licarire nesesizabila.
Culoarea in care i se scalda irisul era precum o mare involvurata ce ascundea multe secrete nestiute de omenire.
Asa asociam tot ceea ce rasarise in fata ochilor meu dupa o perioada atat de lunga in care eram afundat in intuneric.
In acea clipa mintea mea il asocia cu o salvare din intuneric si o noua speranta de a avea acces la un izvor nesfarsit de informatii noi. Nu credeam ca va face primul pas pentru a se apropia de mine. In schimb mana lui calda imi atinse obrazul, temperatura sa diferea exponential fata de a mea. Era precum palma sa imi ardea pielea la atingere, dar dupa cateva secunde ma acomodasem cu simturile.
Doar dupa mai bine de doua minute in care l-am privit in tacere am putut sa formulez un raspuns la acele cuvinte. Astfel in clipa in care i-am oferit o reactie m-am trezit din transa in care am fost prins.
- Existenta mea a luat nastere cu putin timp in urma, iar prezenta ta m-a scos din acel intuneric in care era afundata aceasta lume noua.
Ma refeream intr-un mod abstract la modul cum reusise sa elimine tot acel intuneric din camera fara cel mai mic efort. Mi-am dus mana peste a sa ce inca era pozitionata pe obrazul meu. Imi inchid ochii la acea actiune si imi frec cu atentie obrazul de palma sa, acea senzatie de mangaiere cand pielea mea se freca de a lui imi oferea o senzatie relaxanta. 
Dupa ce am profitat ca ii imobilizasem bland mana in a mea i-am tras-o inaintea buzelor mele.
In spatele sau am observat ca se afla o pictura cu un domn tanar ce saruta mana altei persoane. Mi-am dus cateva suvite peste ureche, mi-am aplecat putin capul lipindu-mi buzele pline si carnoase pe partea superioara a maini. Asociasem imaginea tabloului cu un gest facut de fiintele care locuiau in aceasta lume, de asemenea precum cel din fata mea pentru a-si arata probabil respect. Sau poate ceva mai mult?
Eram un nestiutor in arta de a fi om.
Fiinta sa parea cu adevarat fragila, din prima clipa in care il vazuse subcontientul il asociase cu ceva ce putea fi oricand distrus. I-am eliberat mana in timp ce mi-am trecut doua degete peste zona de sub ochi. Aproape nesesizabil de un ochi neatent se afla o urma fina intunecata, inspirand ca odihna nu era tocmai punctul pe care se concentra acel necunoscut. 
Am spart linistea mormantala ce se asezase intre noi in timp ce arunc o privire prin restul camerei.
- Adevarul este ca sunt pierdut. Nu stiu unde ma aflu sau ce reprezinta toate aceste obiecte ce ma inconjoara. 
Mai presus de toate, cine se presupune ca ar trebui sa fii?
Doream sa il intrebe multe, dar am decis sa ma rezum la cateva de baza.
Nestiinta nu era o scuza, indiferent de circumstantele in care te aflai.
M-am indepartat de el pentru a incepe sa ma plimb, mergeam la pas lent analizand camera ce era plina cu diverse tablouri. Puteam observa ca multe aveau semnatura aceluiasi autor, dar inca mintea mea nu putea descifra cum eram concepute acele imagini atat de bine executate. Era o alta realitate in spatele lor sau era doar o iluzie ca maginea din spatele sticlei ce o admirase inainte sa vina acel necunoscut. 
Eram pierdut intr-o mare de intrebari si nu stiam cu care sa incep, dar am decis sa ma concentrez pe formarea de ipoteze. O idee imi trecuse prin minte cand revenisem langa tabloul ce era gol, am putut observa ca avea aceiasi semnatura ce era pe multe din acele imagini capturate in culori. Se presupunea ca misterul din spatele nasterii mele se afla sub acel semn, dar nu cred ca aveam sa il aflu curand.
- Toate aceste imagini redate in diverse culori, sunt create de cei ca voi? intreb pierdut printre tablouri.
Pupilele mi se dilatasera iar accentuant culoarea argintie de langa.

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 1203d8dbd23787123dc714de1c07df09

– William Shakespeare

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Ca14bf81ba8862326aa3fe3d02444e10

"Omul intelept nu-si calculeaza sansele. El isi fixeaza telul si apoi il atinge". – Lao Tise

Semnat Leon.

Ultima editare efectuata de catre kurosense in Mier 16 Sept - 19:52:41, editata de 1 ori
Sus In jos
IonicaSuper
Membru
Membru
IonicaSuper

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeMar 15 Sept - 21:43:28

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_ph6fh1GF8f1xgbxxyo1_400 [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 0ee349b5e516977906ba60eb56195059
[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori 58b280a6859b59df20b330142ad0421c [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori Tumblr_pcj8zrDZKK1wg9jefo1_400

Parcă încremenise totul, nici nu știam dacă mai respiram măcar. Nu știam dacă el respiră. Chiar și lumina veiozei părea că încremenise ca într-un tablou. Până la urmă el fusese cel care a spart starea de paralizie, vorbindu-mi pentru prima dată. Avea o voce mult mai vibrantă și puternică decât mi-aș fi imaginat, dar se potrivea. Nu știu ce ar fi putut să nu se potrivească la această perfecțiune matematică.

-Existența ta? Prezența mea? Lume nouă?

Încercam pe cât posibil să pun cap la cap informațiile, dar sufăr de momente ca astea când, dacă nu e vorba de artă, sunt incapabil să înțeleg. Am vrut să-mi retrag mâna, în schimb m-am trezit că o acoperă cu a sa. Nu a durat mult până să simt sub degete acea frecare ușoară de obrazul său. Senzația era divină, erau numai vârfurile degetelor mele, dar puteam simți desăvârșirea sistemului osos de sub piele, țesutul pielii, fiecare mușchi era exact așa cum trebuia să fie.

N-am știut ce să zic nici când buzele sale îmi atinseseră partea posterioară a mâinii. Am clipit des și confuz către acea misterioasă ființă care apăruse din neant în atelierul meu. O, Doamne! O ființă a apărut misterios în atelierul meu... Un om a apărut misterios în atelierul meu și nu m-am gândit la asta până acum? Dar oare chiar mă interesează? Răspunsul e nu. Nu mă interesează cine e și de unde vine. Chipul lui este perfect în orice sens. Nu mă interesează nici negru sub unghie (doar o expresie, singurul lucru de sub unghii pe care-l accept sunt urmele de vopsea) ce și cum s-a întâmplat, atât timp cât îl pot picta.

Am tresărit puțin odată ce s-a apropiat poate puțin prea mult de fața mea, dar eram prea fascinat de acea proporție perfectă a degetelor ca să-i atrag atenția în vreun fel. Falangele și metacarpiele sale, aproape că puteam să-i simt și venele de sub piele, sunt sigur că erau exact de diametrul optim. Nu-mi dau seama ce putea să-i atragă atenția asupra feței mele, nu e nimic special. Nu știu a câta noapte de nesomn e asta, nici nu știu dacă m-am spălat pe față după ce am terminat de pictat ca să n-am urme.

-Unde te afli?

De ce repetam totul de parcă aveam o semi-pareză craniană? El era probabil confuz și pierdut, iar eu repetam după el ca un papagal scăpat din grăădina zoologică. A plecat de lângă mine și abia atunci am putut observa, în spatele său, spre puțin umila mea surprindere, că TABLOUL era gol. Nu chiar gol, căci rămăsese fundalul și semnătura, dar nu și personajul. A fost prima dată când am putut face în sfârșit 2 cu 2 și să-mi dau seama ce se întâmplă. Cel ce acum urmărea cu privirea conținutul încăperii mele în care rar pune piciorul vreun om era nimeni altul decât perfecta creație a maestrului.

-Cei ca noi?

Și din nou făceam asta, pentru numele Domnului! Am făcut doi pași mari și am pus imediat mâna pe pânza goală. Nimic. Era o pânză normală, o capodoperă, dar materialul era normal. Cum oare? M-am întors către băiatul cu ochi argintii, examinându-l cu atenție. Aveam imaginea imprimată clar pe retină, nu putea fi altcineva în afară de el. L-aș recunoaște oriunde, doar că mi se pare imposibil. M-am întors încă o dată spre pânză, pe urmă iar spre el, iar spre pânză, iar spre el.

-Galateea...

M-am desprins de pânză, trecând pe lângă el parcă pierdut, începând să mă învârt prin cameră, să gesticulez amplu, să deschid și să închid gura, să încerc să respir cum trebuie, dar eram pur și simplu... extaziat.

-Galateea. Tu ești Galateea. Maestrul, maestrul a creat-o pe Galateea. Asta este adevărata capodoperă, creația în carne și oase! Lucrul pentru care orice artist adevărat și-ar inde sufletul: tu!

Eram mai mult decât extaziat, dar m-am oprit din învârtit și agitat când am văzut că nu înțelege ce se întâmplă sau probabil nu înțelege ce fac chiar acum. Se uita doar la mine cu perfecțiunea lui. Mi-am lăsat mâinile jos și am tras aerul puternic în plămâni, expirându-l treptat. L-am mai privit câteva secunde, după care am privit în jur și înapoi la el.

-Bine, cred că ar trebui să o apuc de la început. Aici este... casa mea. Atelierul meu, de fapt. Doar că mai și dorm câteodată aici. Și obiectele din jur sunt mobilierul meu sărăcăcios. Nu prea am nimic inutil pe aici, așa că tot ceea ce vezi sunt lucruri necesare ca să supraviețuiesc.

Mi-am lins buzele, după care am ridicat degetele spre picturile atârnate de perete.

-Doar puțin dintre noi pot face picturi. Material vorbind, oricine poate face imagini. Dar pictura, pictura are nevoie de mai mult decât poate oferi un om. Trebuie să fi și să nu mai fi om în același timp. De aceea numai cei care ar da orice pentru pictură pot face imagini așa cum sunt cele de aici. Înțelegi ce spun?

Îl întreb și de data asta nu-l mai priveam ca pe o capodoperă. Deseori nu mai privesc lumea nici ca pe ființe când vorbesc de artă.

Sus In jos
kurosense
Membru
Membru
kurosense

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeMier 16 Sept - 19:50:56

Am putut observa ca cel din fata mea ramase pe loc, repeta ceea ce intrebam iar asta se simtea incomod. Un gand imi rasarise in minte, poate nu vorbeam aceiasi limba si exista o inconvenienta. Am analizat mai bine reactiile sale, apoi am realizat ca acesta doar repeta fara a intelege cu adevarat esenta intrebarii sau nu putea raspunde. Modul sau de abordare doar ma cufunda mai mult in confuzie, se pare ca nu putea sa imi dea raspunsurile pe care le cautam.
​Mi-a scapat un mic oftat vrand sa renunt, dar cat timp m-am plimbat prin camera cu pasi marunti am observat ca acesta zise ceva diferit.
Ochii aceea verzi erau cuprinsi de o emotie complet necunoscuta, revenisera la viata.
​Puteam observa ca devenise bucuros dupa ce terminase sa se uite spre tablou si apoi spre mine. Nu am zis nimic, doar l-am lasat sa actioneze in voie pana in momentul in care a inceput sa zica ceva mult mai coerent.
​De ce se presupunea ca si-ar vinde cineva sufletul pentru cineva ca mine ce a aparut de nicaieri.
​Dar cuvantul de maestru imi atrase atentia, teoria mea a fost corecta ca acel om avea legatura cu semnatura de pe tablou. Ca mai departe sa aiba legatura cu intreaga mea existenta.
- Pentru fiintele ca tine Galateea este vreo forma de perfectiune nascuta din nimic sau vreun simt ce inca nu l-am descoperit?
​Gestul sau de a trage aer in piept parea sa fie un gest ce il calma, dupa ce a inceput sa se prezinte adecvat am lasat la vedere un zambet. Il ascultam fascinat de ceea ce zicea, deci acel loc se numea un atelier de asta erau adunate la un loc atatea opere. Nu intelegeam in ce consta stilul acela de viata, cum existenta mea a inceput cu putin timp in urma.
​Urmatoarele explicatii legate de faptul ca nu toti puteau crea acele picturi ma captivase total. M-ai arunc o privire in jur spre toate acele picturi ce imortalizau diferite momente sau portrete.
Fiecare tablou avea propria existenta, era precum acele picturi au furat toata energia viatala din creatori lor.
​- Inteleg in esenta. Nu este indeajuns sa arunci culorile pe o panza alba. Voi va legati de un pact cu arta, oferiti tot pentru a ajunge pana pe cel mai inalt varf.
​M-am apropiat de tabloul ce ramase gol, acum era o imagine uimitoare pentru ca te ducea cu gandul ca de acolo am aparut eu. Dar simteam o tristete profunda pentru ca nu mai era nimic in locul meu, decat un fundal sters care parea mort. Odata cu tristetea in care mi se afunda sufletul, capatasem un sentiment familiar. Era ascuns in subconstientul meu precum o dorinta puternica de a gasi un raspuns la o intrebare inca necunoscuta.
​O presiune in zona pieptului facandu-si prezenta, dar cu nepasare am continuat cu o voce melancolica.
- Dar pentru a fi cu adevarat un schimb echivalent, trebuie sa oferiti si ceea ce nu aveti. Merita sa sacrifici totul pentru a ajunge la perfectiune?
​Puteam intelege un aspect din schimbul de replici avut, promenise mai inainte de modul sau de supravietuire. Dar pe langa simplitatea lucrurilor ce se afla in acea camera, peretii erau acoperiti de diverse capodopere ce ar avea un echivalent pe masura. Sau asta era ceea ce gandeam atunci. Pus la un loc toti acele detalii ce separat pareau aspecte neimportante, trageam o concluzie generala asupra persoanei din fata mea.  Mi-am lipit doua degete de tabloul ce cu putin timp in urma era precum o ccusca pentru mine, ca mai apoi sa ma intorc pe calcai pentru a ajunge inapoi spre el.
- As dori sa stiu numele celui din fata mea, cel ce capata o sclipire in ochi cand vorbeste de o parte importanta din el. De asemenea as dori sa stiu mai multe despre capacitatea ta de creatie.
​Locul unde am ajuns presimt ca era unul interesant, cel din fata mea avea sa imi dezvaluie mai mult despre acea lume misterioasa.
Invatarea despre puterea de creare a unei fiinte era ​primul pas spre cunoastere si intelegere. In lumea noua o regula universala parea sa fie ca actul creator statea la baza. Fara a constientiza, mana mea inca se plimba pe rama taboului.
Ii ofeream alinare imaginii care parea pustie fara prezenta mea. Oare chiar eram eu creatia perfecta?

– William Shakespeare

Semnat Leon.
Sus In jos
IonicaSuper
Membru
Membru
IonicaSuper

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeMier 16 Sept - 21:21:21

Mi-am înclinat capul la prima sa întrebare. Dacă era un om normal probabil l-aș fi făcut în toate felurile înainte de a-l arunca în stradă pentru faptul că nu știa la ce mă referisem, dar, cum a spus și el, existența lui dura de vreo... câteva minute? Totuși este impresionant faptul că poate vorbi atât de elocvent și să gândească deja în concepte atât de abstracte. Sunt unii imbecili după acești pereți care abia pot să gândească concret. Nu știam sigur cum să vorbesc cu el, dar cred că abordarea cea mai bună ar fi să mă adresez normal, bineînțeles, fără scârba mea cea de toate zilele. Mi-am cuprins corpul cu brațele, apropiindu-mă vreo doi pași de el, cât să fi cam la un metru distanță.

-Deși amândouă sunt teorii interesante, răspunsul e nu. Galateea este o legendă ce face parte din mitologia grecească. Era odată un sculptor desăvârșit în Cipru, numit Pygmalion. Era dezgustat de urâțenia femeilor pe care le vedea, așa că a sculptat cu mâinile sale femeia perfectă. Când a terminat, statuia era atât de frumoasă încât Pygmalion s-a îndrăgostit de propria sa creație. Îi aducea daruri scumpe până când Afrodita, zeița iubirii, fiind mișcată de dragostea tânărului artist, a adus statuia la viață. Numele statuii era Galateea. Bineînțeles, e doar o metaforă, dar vorbește despre cum artiștii cei mai mari își pot iubi atât de mult creația încât să o ”aducă la viață”.

Am clipit des și buzele mi s-au depărtat într-un gest surprins. Am simțit un ghem ciudat în stomac și căldură în coșul pieptului. Reacția pe care o am atunci când cineva înțelege. Am găsit pe cineva care chiar înțelege și nici măcar nu e artist. Nici nu știu ce este încă sigur.

L-am urmărit cu privirea în timp ce se îndrepta spre tabloul gol. Era un sentiment ciudat, să-l văd pe el lângă pânza din care rămăsese doar un fundal. În același timp, puteam să spun că îl preferam aici, deși nu știam prin ce magie, decât înghețat în ramă. Așa îl puteam atinge și examina, aveam lângă mine o ființă vizual perfectă din toate punctele de vedere. Ardeam de curiozitate să-l dezbrac ca să văd dacă sub hainele acelea se afla anatomia exactă la care mă aștept, dar ar fi bine să mă abțin puțin. Nu vreau să-l sperii sau ceva. În mod normal m-ar durea de orice om, dar nu știam sigur dacă-l pot considera un om sau unul normal cel puțin.

-Pentru artiști, perfecțiunea e idealul suprem. Orice artist tinde spre propria perfecțiune, indiferent cum arată aceasta. Doar că perfecțiunea, idealul suprem, sunt imposibile pentru capacitatea noastră umană. Atunci când ai avea ocazia să calci în picioare condiția în care te afli și să atingi singurul lucru pe care nu-l poți atinge, atunci sacrifici totul. Sarifici totul pentru a ajunge la un nivel la care aproape nimeni nu ajunge. Iar după ce atingi idealul, nu mai există nimic suficient de înalt spre care să te îndrepți, așa că viața nu mai valorează nimic, nu? Din punctul meu de vedere, nu există nimic ce ai putea pierde, ci doar să câștigi.

M-am lăsat ușor pe spate, sprijinindu-mi greutatea corpului de tăblia patului. Mi-am trecut o mână prin păr, dându-i drumul liber din strânsoarea elasticului. Mi-am dat șuvițele rebele de după ureche, sprijinindu-mi palmele de genunchi și examinându-mi degetele pentru câteva secunde. Erau așa cum le știam întotdeauna, cu bătături de la pensule și creioane, pătate întotdeauna de vopsea, mirosind puternic a ulei, dar cu unghiile tăiate milităresc și egal. Mi-am ridicat privirea spre el, clipind din nou curios, până să-mi dau seama ce vrea de la mine. Nu e ca și cum spun numele meu tuturor, pentru că nu mă interesează nici numele altora. Dacă nu l-aș folosi să-mi semnez tablourile probabil aș și uita cum mă cheamă.

-Garnier Asbel Chantal. Dar spune-mi doar Asbel. Cu ”s”, nu cu ”z”. Unii îl pronunță cu ”z” de parcă e prima dată când vorbesc franceză. Niște dobitoci. Tu ai un nume?

Mi-am revenit pe picioare și m-am întors la dulapul unde lăsasem tava cu pensule. Am pus tava pe măsuța de lângă șevalet, după care am deschis un raft și am luat de acolo găletușa cu lac și pensula specială. Am luat unul din instrumente, prinzându-l de partea metalică, acoperind-o cu două mișcări rapide cu un strat de lac proaspăt. Am așezat-o într-un suport special, făcut de mine din niște metal perforat, ca să se usuce cum trebuie.

-Nu știu și nu înțeleg sigur ce vrei să vezi, dar, chiar dacă ești creația perfectă, nu am să te las să te apropii până nu-ți câștigi locul. Așa că începe cu începutul și explică-mi ce înțelegi prin capacitatea mea de creație. Când o să depășești limita am să te anunț că locul tău încă nu e acolo.

Îi arunc o privire serioasă, după care am luat altă pensulă și am acoperit-o cu un strat frumos de lac, înainte să o pun lângă sora sa.

Sus In jos
kurosense
Membru
Membru
kurosense

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitimeVin 18 Sept - 16:53:19

Am ascultat cu atentie cuvintele sale, acea legenda imi suna oarecum cunoscuta. Era greu de inteles cum desi existenta mea constienta a inceput din clipa curenta, parea ca aveam un set de informatii gata intiparit in memorie. 
Aveam o personalitate si un nume, probabil asta se intamplase pentru ca am fost creat de cineva de la zero. Persoana care realizase tabloul a contemplat asupra perfectiuni si a infatisat-o in acea forma, reprezentand persoana mea. 
Dar asta nu insemna ca existenta mea nu veridica? Daca eram doar o simpla pata in acea existenta autentica.
​Diverse intrebari continuam sa ma acapareze, dar nu imi pierdeam nici putin macar interesul de al asculta.
- Iubire? zic mai mult in soapta.
​Iar auzeam acel cuvant cu o rezonanta atat de intensa ce imi provoca o apasare in zona pieptului. Cuvintele sale in schimb aveau sens, ma cufundam in perspectiva ce mi-o dezvaluia, poate omiteam anumite detalii pentru a putea intelege cu adevarat. Dar pe moment simteam o bucurie interioara, ca impartasea cu mine acele cuvinte despre conditia artistului si obiectivul ce il aveau de indeplinit.
​La auzul numelui sau era precum mi se cutremurase toata lumea interioara, in sfarsit stiam numele celui ce l-am intalnit pentru prima data. Imi dreg glasul si zic pe un tin cald.
- Este o onoare sa te cunosc Asbel. Numele meu este Leon Chamberlain, dar este una din informatiile vagi ce le detin. Probabil aceastea au fost influentate de cel ce m-a creat, chiar s-ar presupune ca eu sunt rezultatul perfect al creatorului meu?
​Intreb ultima parte cu o urma de ezitare, dar expresia mi se schimbase atunci cand Asbel isi facuse de lucru. Colturile buzelor mele se ridicasera in sus pentru a forma un zambet. Mi-am tras un scaun simplu de lemn gasit in jur, pentru a ma face mai comod in acea incapere. Parea sa urmeze o dezbatere lunga, pe moment nu stiam cum interpretase acele cuvinte. Dar aveam sa ii explic ceea ce doream sa vad.
- Nu neg acest concept de creatie perfecta in care ar trebui sa ma incadrez, inca nu am ajuns la nivelul in care sa pot intelege cu adevarat asta. Doresc sa inteleg mai bine tot ce tine de acest proces mental a artistilor ce tine de creatie, alaturi de modul cum asociati conceptele intre ele.
​Am facut o pauza lasand ochii argintii sa imi cada pe expresia sa serioasa, continui sa detaliez.
​- Inca nu imi inteleg pozitia mea determinata in aceasta lume sau mediu. Dar o sa imi castig acest loc prin pasi lenti facuti, iar tu vei fi cel care va stabili limitele intre noi pentru a nu reprezenta un deranj. Nu doresc un lucru complicat, doresc doar sa privesc cand pictezi. Am sentimentul ca daca voi privi cand executi acele lucrari, voi ajunge sa inteleg ce inseamna propia existenta.
​Puteam gasi raspunsuri la acea mare multitudine de intrebari numai prin a incepe o analiza complexa. Iar ea ar fi functionat numai daca implinea anumite reguli de baza. Una din ele fiind aceea de a sta langa un om ce facuse un pact cu arta, care ar fi dat totul numai pentru a continua ce face.
- Pare ca atata timp cat ai pensulele, panza si paleta de culori nu mai trebuie nimic altceva. Se vede acest lucru. Dar ai idee cine este creatorul meu?

– William Shakespeare

Semnat Leon.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori   [+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori I_icon_minitime

Sus In jos

[+18 - Yaoi] Făcuți din aceeași paletă de culori
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
RPG Anime Romania :: RPG :: RPG Anime-
Mergi direct la: